1 Września nie wyślesz Twojego dziecka do szkoły? Grozi ci grzywna! 10.000 zł grzywny za brak dziecka w Szkole.


1 comment, 4 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Rodzice mogą zostać przymuszeni do posyłania dziecka do szkoły. Taki efekt mają dać kary finansowe nakładane jednorazowo w kwocie maksymalnie 10 tys. zł, bądź wielokrotnie, ale grzywny nie mogą przekroczyć 50 tys. zł.

Niedługo powrót dzieci do szkoły. Po tylu miesiącach pandemii wielu z rodziców zastanawia się nad tym, czy posłanie swoich pociech do szkoły to dobry pomysł, i czy nie będzie to zagrożeniem dla nich. Ich zdaniem ryzyko zakażenia się w szkołach jest bardzo wysokie. Dzieci mogą przynieść wirusa do domu i go dalej rozprzestrzeniać. MEN rozwiało te wątpliwości. Jak się okazuje, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka lub innych członków rodziny, zatrzymanie ucznia w domu od 1 września w obawie przed zakażeniem będzie naruszeniem obowiązku szkolnego.  Istnieje też kara wynikająca z artykuły zapisanego w prawie oświatowym, które mówi, że w razie nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka przez co najmniej pół miesiąca, rodzic może być ukarany grzywną.

W polskich przepisach natykamy się na dwa pojęcia: to obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki.

Obowiązek szkolny polega na przymusie uczęszczania do szkoły podstawowej i gimnazjum. Rozpoczyna się w roku szkolnym, w którym dziecko kończy 7 lat ( na wniosek rodziców może to być 6 lat). Ustawa nie określa w wyraźny sposób, kiedy obowiązek szkolny się kończy. Można o tym wnioskować jedynie w związku z pojęciem obowiązku nauki, czyli uczęszczania do szkoły osób po 15 roku życia. Obowiązek nauki obejmuje osoby do 18. roku życia, czyli do pełnoletności. Po ukończeniu gimnazjum młody człowiek musi kontynuować edukację w publicznej lub niepublicznej szkole ponadgimnazjalnej lub przez realizowanie przygotowania zawodowego u pracodawcy.

minister edukacji narodowej Dariusz Pionkowski.

Sama obawa przed epidemią nie jest powodem, by nie chodzić do szkoły , w domu powinny zostać tylko te dzieci, które mają jasne wskazania lekarskie. – Mamy w Polsce obowiązek szkolny. To oznacza, że rodzice są zobowiązani do tego, by ich dziecko uczestniczyło w nauczaniu. Jeśli rodzice mimo wszystko nie wyślą dziecka do szkoły, to wychowawca będzie mógł prosić o interwencję dyrektora, a w ostateczności – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. – Wtedy prowadzone będzie postępowanie administracyjne.

Szkoła zgłasza też sprawę do sądu rodzinnego,

Który stara się wyegzekwować obowiązek szkolny dziecka poprzez wgląd w sytuację rodzinną ucznia i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych np. poprzez orzeczenie nadzoru kuratora nad dzieckiem/rodziną. Dziecko w sądzie rodzinny ma postępowanie z uwagi na jego demoralizację. W skrajnych przypadkach sąd może nawet pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, a dziecko umieścić w ośrodku wychowawczym czy też schronisku dla nieletnich.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 4 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
2
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
5
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ojciec czwartoklasistki
Ojciec czwartoklasistki
3 miesięcy temu

A jesli dziecko przyniesie Covid-19 do domu i zakazi dziadka, ktory nie przezyje choroby? Jaka jest kara dla MEN za tan NAKAZ poslania dziecka do szkoly? Czy ktos to przemyslal?