80. rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz.


45
Subksrybuj nas na Google News
KL Auschwitz , Brama Wjazdowa

Powstanie obozu

Pomysł utworzenia obozu w Oświęcimiu zrodził się we Wrocławiu w ówczesnym Urzędzie Wyższego Dowódcy SS i Policji Nadokręgu „Südost” (niem. der Höhere SS und Polizeiführer Südost). Na czele tego urzędu stał wtedy SS-Gruppenführer Erich von dem Bach-Zelewski. Pod koniec 1939 roku SS-Oberführer Arpad Wigand, pełniący tam funkcję inspektora policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa (Inspekteur der Sicherheitspolizei und des Sicherheitsdienstes), wystąpił z propozycją, by wobec przepełnionych więzień na Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu Dąbrowskim utworzyć nowy obóz, przy czym wskazał Oświęcim jako miejsce, które nadaje się do adaptacji na terenach istniejącego tam od jesieni 1939 roku przejściowego obozu jenieckiego Wehrmachtu, w miejscu przedwojennych koszar Wojska Polskiego, w widłach rzek Wisły i Soły. Uzasadniał to dogodnym usytuowaniem oraz połączeniami kolejowymi z Górnym Śląskiem, Generalnym Gubernatorstwem, a także Austrią i innymi państwami.

1940-2020 80 lat Pierwszego Transportu.

14 Czerwca 1940 r z Tarnowa do obozu został skierowany pierwszy transport więźniów , Niemcy przywieźli 728 mężczyzn, z których wojnę przeżyło 325, zginęło 292, a los 111 jest nieznany. Większość wśród nich stanowili ludzie młodzi. Byli wśród nich m.in. gimnazjaliści, żołnierze, robotnicy, księża i inteligencja. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

14.06.1940 r Tarnów , załadunek więźniów do KL Auschwitz

14.06.2020r , Na terenie Obozu Zagłady , tylko delegacja rządowa.

W uroczystościach obchodów 80 rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz , Dyrekcja Muzeum nie wyraziła zgody na udział ,,publiczności”jak czytamy w komunikacje prasowym Dyrekcji Muzeum >> Ze względu na bezprecedensową sytuację zagrożenia epidemicznego , spowodowanego przez pandemię koronawirusa , upamiętnienie rocznicy pierwszego transportu do Niemieckiego Obozu Zagłady KL Auschwitz-Birkenau , nie miały charakteru masowego i powszechnego<< , jak się dowiedziała redakcja udział w uroczystościach , poza delegacją rządową chciało wziąć udział kilka osób ( rodziny zamordowanych z pierwszego transportu do Obozu Zagłady w dniu 14.06.1940 r. ) Dyrekcja muzeum odmówiła im , ale zarazem pozwalając delegacji rządowej na swobodne poruszanie się po terenie Muzeum.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

45

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments