84 Rocznica Wybuchu Hiszpańskiej Wojny Domowej. XIII Brygada Międzynarodowa im.Jarosława Dąbrowskiego.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Hiszpańska wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, socjalistami, Baskami, Katalończykami, komunistami i anarchistami) a prawicową opozycją (nacjonalistami, faszystami, monarchistami i konserwatystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939. Traktowana przez mocarstwa europejskie jak poligon do testowania nowych rodzajów broni w warunkach bojowych.

Mimo iż była to wojna domowa, jej kontekst jest znacznie szerszy. Konflikt ten bywa uważany za preludium II wojny światowej. Obie strony wojny miały bowiem wsparcie z zagranicy, przy czym nacjonalistów wspierały bezpośrednio oddziały wojskowe przysłane przez faszystowskie Włochy i nazistowskie Niemcy, siły rządowe mogły natomiast liczyć na zagranicznych ochotników (w tym Brygad Międzynarodowych, zorganizowanych przez Komintern).

W marcu 1939 wojna domowa zakończyła się zwycięstwem nacjonalistów. Na miejsce Republiki, nacjonaliści utworzyli autorytarne, niedemokratyczne Państwo Hiszpańskie, przez część historyków i socjologów określane jako faszystowskie, lub zbliżające się do totalitaryzmu. W wyniku wojny zginęło około 500 tysięcy osób, a około 300 tysięcy osób wyemigrowało.

Po zakończeniu działań wojennych w 1939 roku, w Hiszpanii działał zbrojny anty frankistowski ruch oporu, a od 1959 roku także ETA – terrorystyczna organizacja baskijskich nacjonalistów.

Ochotnicy polscy brali udział po obu stronach frontu. Szacuje się, iż na Półwyspie Iberyjskim walczyło około 5 000 Polaków, głównie po stronie republikańskiej. Stworzyli oni polskie brygady im. Dąbrowskiego. Jednym z bardziej znanych Polaków biorących udział w wojnie hiszpańskiej byli : Antoni Chrost i Karol „Walter’ Świerczewski po stronie lewicowej oraz Ludwik Karol hrabia Lubicz-Orłowski i Stanisław Śliski po stronie nacjonalistycznej.

Kraj został podzielony na dwa wrogie obozy, w których rękach znajdowały się obszary podobnej wielkości, ale oderwane od siebie.

W Rocznicę wybuchu Hiszpańskiej Wojny Domowej.

Młodzież z ~Czerwonej Młodzieży PPS ~ w godzinach popołudniowych pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika w Warszawie , zorganizowała pikietę która miała na celu przypomnienie wydarzeń w Hiszpanii.

Jak możemy przeczytać w ulotce która była rozdawana wśród osób które były w pobliżu :

Chcemy przypomnieć o XIII Brygadzie Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego , walczącej po stronie wojsk Republikańskich przeciwko nacjonalistycznym oddziałom Francisco Franko.

Tak jak 84 Lata temu z niepokojem obserwujemy wzrost tendencji nacjonalistycznych i faszystowskich w Europie i w Polsce.
Nie zgadzamy się na to i dlatego nie pozostajemy bezczynni i będziemy zawsze gotowi do zwalczania wszelkich tendencji faszystowskich czy nacjonalistycznych.
Uczestnicy protestu . Foto Andrzej Woszczyński

Wojna jeszcze trwała, a stolica wciąż znajdowała się w rękach republikanów, kiedy rządy Francji i Wielkiej Brytanii uznały władzę Franco w Hiszpanii 28 lutego 1939 roku.

Ciężko podać liczbę. Najczęściej mówi się, że podczas wojny domowej w wyniku represji nacjonalistów zginęło 130 tys. ludzi, cywilów. Ale to szacunkowe dane, które pojawiły się kiedy sędzia Baltazar Garzon próbował oskarżyć reżim. Zgłaszały się wówczas rodziny zamordowanych. Historycy szacują, że ofiar może być jednak więcej, bo 150-160 tys.

Brygady Międzynarodowe stanowiły jedynie 2,2 proc. z 1,8 mln żołnierzy walczących po stronie republiki. W liczącej 1,4 mln ludzi armii nacjonalistów udział obcokrajowców wynosił aż 13,2 proc. Mimo to szerzej znane w Polsce i na świecie jest tylko zaangażowanie tej pierwszej grupy. Przyłożyła się do tego cała gama lewicowych literatów, jak na przykład Ernest Hemingway, który rozsławił „brygadzistów” w „Komu bije dzwon”. Ważnym czynnikiem były także lata działań propagandowych partii komunistycznych i lewicowych, których setki działaczy przewinęły się przez wojnę domową w Hiszpanii. Zagraniczni wojacy z armii Franco popadli w zapomnienie wraz z kompromitacją idei ruchów skrajnie prawicowych w czasie II wojny światowej. A ich zasługi dla zwycięstwa frankistów w 1939 r. były naprawdę duże. Najbardziej rozpowszechniona jest wiedza o działaniach Niemców i Włochów.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments