Andrzej Duda nie wytrzymał nawet miesiąca aby nie złamać obietnicy wyborczej.


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze złamanie wspólnie składanych obietnic przez Dudę i Morawieckiego. Nie minął nawet miesiąc a po cichu wprowadzany jest nowy podatek.

Tak jak pod pretekstem walki z epidemią wprowadza sie różne nie związane z nią przepisy, tak też stało się i teraz. Ukryty pod płaszczykiem “promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów”nowy podatek będzie zasilał skarb państwa.

Morawiecki: „Andrzej Duda jest gwarantem braku podwyżek podatków”

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, od początku budzi spore kontrowersje szczególnie w branży spożywczej, rolniczej i sadowniczej. Ich przedstawiciele wskazują, że na skutek nowych regulacji pracę może stracić kilkanaście tysięcy ludzi.

W trakcie kampanii wyborczej Mateusz Morawiecki podkreślał, że Andrzej Duda jest „gwarantem tego, że podatki nie będą podnoszone i będą służyły Polakom”. Szef rządu dodawał, że w czasach rządów Platformy Obywatelskiej nie było pieniędzy na obniżki podatków, zamiast tego były podwyżki podatków a PO działała w obronie interesów grup.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że zasadniczym celem tego aktu jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów.

2 miliardy dodatkowych wpływów z kieszeni podatników. Za co zapłacimy więcej

Proponowane zapisy nakładają specjalną opłatę na napoje słodzone i energetyczne. Ma to być 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Dodatkowym podatkiem miały zostać objęte również alkohole sprzedawane w opakowaniach o objętości do 300 ml (tzw. małpki) – w tym przypadku opłata miała wynosić 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Lewiatan: podatek cukrowy jest jedynie szukaniem wpływów do budżetu

Krytycznie do propozycji rządu wprowadzenia podatku cukrowego odniosły się organizacje pracodawców i związków zawodowych reprezentowane w Zespole ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego oraz Konfederacja Lewiatan. We wspólnym stanowisku napisano, że

cel ustawy, którym jest walka z nadwagą i otyłością społeczeństwa, można osiągnąć przy użyciu innych, bardziej skutecznych instrumentów niepodatkowych.

Partnerzy społeczni są otwarci na dyskusję o promocji zdrowego trybu życia i racjonalnego odżywiania, jednak projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów oceniamy zdecydowanie negatywnie” – napisano. Zwrócono uwagę, że zaproponowane w projekcie rozwiązania mają w istocie cele wyłącznie fiskalne. Nie zaproponowano tam bowiem żadnego spójnego podejścia do promowania zdrowego trybu życia i zrównoważonej diety.

Źródło; Wirtualne Media


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
2
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments