fbpx

Biden rozmawiał z Putinem. Padła kwestia Nawalnego. Czy były pytania o Polskę?


1 comment
Subksrybuj nas na Google News

W opublikowanym dzisiaj przez Biały Dom komunikacie prasowym dowiadujemy się, że Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. O czym rozmawiali? Wśród poruszanych tematów m.in otrucie Nawalnego.

Suwerenna Ukraina

Biały Dom informuje, że podczas rozmowy Biden jasno zakomunikował, że Stany Zjednoczone popierają suwerenność Ukrainy:

“Prezydent zdecydowanie potwierdza poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Ukrainy

Kwestia polska

Korespondent Polskiego Radia w USA – Marek Wałkulski podczas konferencji prasowej w Białym Domu zapytał prezydencką rzeczniczkę o to, czy podczas rozmowy poruszona została kwestia gazociągu Nord Stream 2:

Rzeczniczka podkreśliła, że nie zna szczegółów rozmowy, lecz rząd USA uważa budowę Nord Stream 2 za niekorzystną dla Europy.

Jest to ważne pytanie z perspektywy Polski, bowiem budowa gazociągu NS2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Przez ostatnie lata Polska była uzależniona od rosyjskiego Gazpromu, natomiast budowa rodzi też wiele zastrzeżeń na tle ekologicznym: ryzyko katastrofy ekologicznej Bałtyku. Przede wszystkim takie przedsięwzięcie może być rosyjskim elementem nacisku politycznego wobec naszego państwa.

Zbrojenie się Rosji i Nawalny

Wśród głównych tematów poruszanych przez polityków znalazły się:

  • otrucie Nawalnego
  • przedłużeniu o 5 lat układu Nowy START
  • rosyjska ingerencja w wybory w USA
  • doniesienia o nagrodach za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie
  • cyberatak na amerykańskie instytucje

Przedłużenie podpisanego w 2010r. układu New Start jest dobrą wiadomością. Układ ten wzywa Rosję (i także USA) do dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych.

Dyplomacja Bidena: NATO, Wielka Brytania i USA

Nowy 46. Prezydent USA swoją pierwszą rozmowę dyplomatyczną odbył z premierem Kanady Justinem Trudeu, natomiast pierwszym europejskim przywódca, z którym rozmawiał był premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. 

Dzisiaj prezydent odbył rozmowę nie tylko z szefem Federacji Rosyjskiej, lecz także z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Podczas rozmowy Biden zadeklarował amerykańskie zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego oraz tradycyjnie podkreślił rolę artykułu V NATO:

”Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.”

Na koniec prezydenci zgodzili się także, że potrzeba prowadzenia wzajemnej transparentnej i konsekwentnej komunikacji między państwami.

Zobacz także:


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
europ
europ
10 miesięcy temu

biden pyta o nawalnego a putin o snowdena o asange