W opublikowanym dzisiaj przez Biały Dom komunikacie prasowym dowiadujemy się, że Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. O czym rozmawiali? Wśród poruszanych tematów m.in otrucie Nawalnego.
Suwerenna Ukraina
Biały Dom informuje, że podczas rozmowy Biden jasno zakomunikował, że Stany Zjednoczone popierają suwerenność Ukrainy:
“Prezydent zdecydowanie potwierdza poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Ukrainy“
Kwestia polska
Korespondent Polskiego Radia w USA – Marek Wałkulski podczas konferencji prasowej w Białym Domu zapytał prezydencką rzeczniczkę o to, czy podczas rozmowy poruszona została kwestia gazociągu Nord Stream 2:
Rzeczniczka podkreśliła, że nie zna szczegółów rozmowy, lecz rząd USA uważa budowę Nord Stream 2 za niekorzystną dla Europy.
Jest to ważne pytanie z perspektywy Polski, bowiem budowa gazociągu NS2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Przez ostatnie lata Polska była uzależniona od rosyjskiego Gazpromu, natomiast budowa rodzi też wiele zastrzeżeń na tle ekologicznym: ryzyko katastrofy ekologicznej Bałtyku. Przede wszystkim takie przedsięwzięcie może być rosyjskim elementem nacisku politycznego wobec naszego państwa.
Zbrojenie się Rosji i Nawalny
Wśród głównych tematów poruszanych przez polityków znalazły się:
- otrucie Nawalnego
- przedłużeniu o 5 lat układu Nowy START
- rosyjska ingerencja w wybory w USA
- doniesienia o nagrodach za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie
- cyberatak na amerykańskie instytucje
Przedłużenie podpisanego w 2010r. układu New Start jest dobrą wiadomością. Układ ten wzywa Rosję (i także USA) do dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych.
Dyplomacja Bidena: NATO, Wielka Brytania i USA
Nowy 46. Prezydent USA swoją pierwszą rozmowę dyplomatyczną odbył z premierem Kanady Justinem Trudeu, natomiast pierwszym europejskim przywódca, z którym rozmawiał był premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Dzisiaj prezydent odbył rozmowę nie tylko z szefem Federacji Rosyjskiej, lecz także z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Podczas rozmowy Biden zadeklarował amerykańskie zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego oraz tradycyjnie podkreślił rolę artykułu V NATO:
”Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.”
Na koniec prezydenci zgodzili się także, że potrzeba prowadzenia wzajemnej transparentnej i konsekwentnej komunikacji między państwami.