fbpx

Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła skarga na Polskę


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

W dniu 31 marca Komisja Europejska zadecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości skargi na Polskę z powodu “ustawy kagańcowej”.

Skutek skargi na Polskę – ustawa kagańcowa

Skutkiem skargi złożonej przez Komisje Europejską jest tzw. “ustawa kagańcowa” według tej ustawy każdy sędzia i prokurator ma obowiązek ujawnić, do jakich zrzeszeń oraz stowarzyszeń należy. Wszystko na piśmie w ciągu maksymalnie 30 dni od zaprzysiężenia.

Później dane są publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej, dostępnych dla każdego w internecie. Sędzia ma obowiązek ujawnić wszystko. Nawet to co narusza prawa prywatności i tajemnicy lekarskiej.

Odmowa złożenia stosownych oświadczeń może skutkować uznaniem za delikt dyscyplinarny.

Wszyscy sędziowie zgadzają się w tym, że “ustawa kagańcowa” narusza wiele praw, w tym prawo do prywatności, które gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – konkretnie art. 51, ust. 1 i 2 – “władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym”. Ustawa kagańcowa narusza również inny punkt konstytucji – art. 58 “każdemu zapewnia się wolność zrzeszania się”.

Ireneusz Kołowca potwierdza wpłynięcie skragi

Wpłynięcie skargi od TSUE potwierdził wpłynięcie skargi, Pracuje on dla TSUE.

Sprawę komentuje również Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Oczekujemy, że Izba Dyscyplinarna natychmiast zaprzestanie swej działalności i zwracamy się o zawieszenie już podjętych decyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o uchylenie immunitetu sędziowskiego. Polscy sędziowie są również sędziami unijnymi. Stosują prawo UE i przyczyniają się do wzajemnego zaufania, na którym zbudowana jest Europa

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Prócz skierowania sprawy do TSUE, komisja zwróciła się o zastosowanie środków tymczasowych “aby zapobiec pogorszeniu się poważnej i nieodwracalnej szkody wyrządzonej niezawisłości sądów i porządkowi prawnemu UE”.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments