Donald Tusk: Czas na bardziej ambitne Niemcy!


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wypowiedział w stronę Niemiec znamienne słowa. “Niemcy są największą siłą w Europie i mają także moralną odpowiedzialność za europejską politykę obronną. Teraz jest czas, by być nieco bardziej ambitnym” – mówił Tusk w kontekście przypadającej w tym roku 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec.

Angela Merkel i Donald Tusk spotkali się w czwartek wieczorem w Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie. Rozmowę rozpoczęli od najbardziej aktualnego wyzwania, przed którym stoi dziś cała Unia Europejska: problemu migracji i sytuacji uchodźców.

Pomimo wymian różnych argumentów związanych z polityką migracyjną, politycy znaleźli czas, aby wspomnieć o swoich krajach z historycznego punktu widzenia.

Merkel: Polacy to odważny naród

Wspominając zjednoczenie Niemiec w 1990 roku oraz wydarzenia, które do tego doprowadziły, Merkel podkreśliła rolę polskiej Solidarności w tamtym okresie.

Tej całej drogi nie można sobie wyobrazić bez Solidarności – powiedziała. – “Człowiek z żelaza”, filmy Andrzeja Wajdy, to wszystko nas bardzo ukształtowało. Polacy byli super odważnym narodem i tacy są. – powiedziała Kanclerz Niemiec

Tusk z kolei powiedział, że przed 30 laty zaskoczyło go to, iż perspektywa zjednoczenia Niemiec nie wywołała nowych obaw w Polsce.

Było naturalne, że w Polsce mówiono, iż to Niemcy powinni zdecydować o swojej niepodległości, demokracji i życiu, jakie chcą prowadzić. Tak powinniśmy postrzegać dzisiejszą rolę Niemiec, a nie tylko w kontekście historycznym – ocenił szef EPL, nawiązując do dyskusji o wzmocnieniu odpowiedzialności Niemiec za międzynarodowe bezpieczeństwo, szczególnie w obliczu radykalnych zmian w amerykańskiej polityce zagranicznej i obronnej.  Niemcy są największą siłą w Europy i mają także moralną odpowiedzialność za europejską politykę obronną. Teraz jest czas, by być nieco bardziej ambitnym – mówił Donald Tusk.

Czytaj także: Premier skłamał, mówiąc o zerowym wzroście bezrobocia?! Dane GUS wskazują, że to koniec rynku pracownika.


GAZETA PLUS.PL – Jesteśmy tu dla Was! Komentujcie i udostępniajcie!!!


źródło: wp.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments