Dramatyczny list od polskich lekarzy na Grodzieńszczyźnie.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

List wysłany przez Polskich lekarzy i Lekarki , którzy i które pracują na terenie Białorusi . W tym liście medycy zwracają się do Polskich kolegów i koleżanek o pomoc w sprawie wiz i pozwoleń powrotu do kraju ( Polski) , nie którzy medycy na terenie Grodna są urodzeni na terenie Białorusi , ale posiadają Polskie korzenie rodzinne ( Matka , Ojciec , Dziadkowie ). Chodzi także o wnioski do Straży Granicznej o ewentualne bezwizowe przekraczanie granicy przez lekarzy, wobec których niesłusznie wszczęto postępowanie karne.Izby Lekarskie w Polsce otrzymały prośbę o możliwość tymczasowego zatrudnienia lub ułatwienia procedury legalizacji praktyki lekarskiej w Polsce dla lekarzy zwolnionych z pracy na Białorusi z powodów politycznych.

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Polskie Towarzystwo Lekarzy na Grodzieńszczyźnie (liczące ponad 150 członków) zawsze zachowywało się w sposób zdecydowanie apolityczny. Jednak to, co wydarzyło się niedawno i nadal dzieje się na Białorusi, tj.: ściganie przeciwników reżimu, brutalne i jawne fałszowanie wyników ostatnich wyborów, morderstwa i bezsensowna przemoc sił bezpieczeństwa wobec protestujących, wywołują wśród lekarzy, jako najbardziej wrażliwej części społeczeństwa, ból i gniew na niesprawiedliwość i ludzkie cierpienie. 

Dlatego wielu lekarzy bierze czynny udział w protestach i strajkach, aktywnie wyrażając swój sprzeciw wobec trwającego bezprawia i terroru.

Polska i Stany Zjednoczone ponownie zostały uznane za wrogów przyjaciół dyktatorów. W tej sytuacji najbardziej narażeni na represje są lekarze polskiego pochodzenia, którzy aktywnie bronią swojej pozycji moralnej, politycznej i kulturowej.

W imieniu naszego Towarzystwa zwracam się z ogromną prośbą do naszych Rodaków i wszystkich ludzi dobrej woli o składanie apeli, wniosków i petycji do Ambasady RP w Mińsku na Białorusi o przyspieszenie wydawania polskich wiz lekarzom prześladowanym za poglądy polityczne (obecnie wydawanie wiz zostało zupełnie wstrzymane). Chodzi także o wnioski do Straży Granicznej o ewentualne bezwizowe przekraczanie granicy przez lekarzy, wobec których niesłusznie wszczęto postępowanie karne. Apelujemy również do Izb Lekarskich w Polsce z prośbą o możliwość tymczasowego zatrudnienia lub ułatwienia procedury legalizacji praktyki lekarskiej w Polsce dla lekarzy zwolnionych z pracy na Białorusi z powodów politycznych.

Mam nadzieję, że dobry Bóg pozwoli, iż nikt nie będzie musiał korzystać z tych możliwości, ale poczucie solidarności i konkretnego wsparcia pomoże nam i naszym rodzinom pracować spokojnie, z godnością i bez lęku w tych trudnych warunkach.

Z wyrazami szacunku

Lekarze Polscy na Grodzieńszczyźnie


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments