Extinction Rebellion na ulicach Warszawy. Cztery kolory dla Klimatu.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Aktywiści wyjaśnili, że kolory poszczególnych tras symbolizują emocje, które towarzyszą ludziom w związku z katastrofą klimatyczną: miłość (czerwony), smutek (niebieski), nadzieję (zielony) i bunt (żółty).

“Marsz czerwony, czyli fala miłości, będzie prowadzony przez postacie Czerwonych Wdów. Performance w kolorze krwi będzie przypominał o wspólnocie z innymi stworzeniami zamieszkującymi Ziemię, które już są lub będą ofiarami szóstego wielkiego wymierania gatunków”.

Marsz niebieski to z kolei fala smutku. Błękitne stroje uczestników mają symbolizować wodę, więc pochód będzie przypominać, że bez niej nie ma życia.

Zielony to fala nadziei. “Uczestnicy pójdą w nim w kolorach ziemi i liści, aby przypomnieć o wielkiej roli roślin w walce z kryzysem klimatycznym i o tym, że mamy jeszcze szanse, aby się uratować, choć maleją one z każdą chwilą”

żółto–czarna fala buntu ma przypominać rój pszczół. Uczestnicy chcą w ten sposób pokazać, że kryzys klimatyczny wymaga współdziałania wszystkich ludzi. “Jeśli chcemy przetrwać, musimy się zjednoczyć ponad podziałami. Bunt wobec bierności decydentów, aby był skuteczny musi być masowy”

Dlaczego Rebelia? Bierność rządów wobec kryzysu klimatycznego jest rażącym zaniechaniem zagrażającym naszemu bezpieczeństwu.Moralnym obowiązkiem obywateli i obywatelek staje się poszukiwanie rozwiązań mających na celu zmianę prawa i polityki , aby chronić społeczeństwo przed katastrofalnymi skutkami zaniechań rządów. Będziemy jawnie , bezprzemocowo i odpowiedzialnością podejmować się nieposłuszeństwa obywatelskiego wywierając presję na decydentów , docierając do mediów oraz uświadamiając społeczeństwo .

Stoimy w obliczu bezprecedensowego globalnego zagrożenia

Działalność ludzi jest przyczyną szóstego, największego wymierania w historii planety. Stanowisko nauki i ONZ jest zgodne: aby uniknąć niekontrolowanych zmian klimatu prowadzących do przegrzania Ziemi i zagłady, należy jak najszybciej obniżyć emisje gazów cieplarnianych do zera netto.

Polska nie jest samotną wyspą. Klimat nie zna granic. Gospodarka, będąca źródłem naszego obecnego dobrobytu, jest bardziej uzależniona od stanu środowiska, niż się powszechnie uważa. Światowy kryzys dotknie także i nas. Dlatego żądamy natychmiastowego przeciwdziałania wymieraniu!

Nasze postulaty

1. Mówcie prawdę – domagamy się ogłoszenia alarmu klimatycznego. Rząd wraz z mediami i szkołami ma obowiązek informowania i edukowania o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Domagamy się pełnego i wyczerpującego informowania społeczeństwa o działaniach, które w związku z tym muszą zostać podjęte przez państwo, obywateli, samorządy i przedsiębiorstwa. Polityka klimatyczna musi być oparta o aktualny stan wiedzy naukowej.

2. Działajcie teraz – domagamy się, by polskie władze, wspólnie z innymi krajami, natychmiast rozpoczęły skuteczne działania prawne i polityczne prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku. Domagamy się reformy gospodarki w takim kierunku, by zasoby odnawialne były eksploatowane w tempie pozwalającym na ich całkowite odtwarzanie się.

3. Ponad polityką – domagamy się powołania Panelu Obywatelskiego, którego zadaniem będzie wypracowanie wiążących dla rządu rozwiązań. Dzisiejsze rządy nie są wystarczająco zdeterminowane do podejmowania zdecydowanych, szybkich i długoterminowych działań. Przeciwdziałanie oraz zwalczanie skutków kryzysu klimatycznego wymaga wysiłku całego społeczeństwa o dotychczas niespotykanej skali i intensywności, dlatego niezbędne jest włączenie społeczeństwa w podejmowanie kluczowych decyzji niezbędnych dla ratowania Ziemi.

EXTINCTION REBELION-REBELIA 2020 DLA KLIMATU

Opublikowany przez Telewizja Obywatelska Sobota, 5 września 2020

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

Jako przedstawiciele nauki oraz organizacji pozarządowych, zatroskani o życie naszych i Państwa dzieci, domagamy się od mediów rzetelnego informowania o kryzysie klimatycznym.
Kryzys nabiera tempa na naszych oczach. Stężenie CO2 w atmosferze przekroczyło 415 ppm, jest o 45% wyższe niż 100 lat temu, największe od milionów lat i nadal rośnie. Raporty IPCC, przyjęte przez 195 krajów, nie pozostawiają złudzeń. Jeśli nie podejmiemy szybko działań, efekt cieplarniany doprowadzi do wzrostu temperatur o 4 – 6 stopni C do roku 2100.

Znacznie wcześniej ogrzewanie atmosfery spowoduje:

 • przyspieszenie masowego wymierania gatunków,
 • mordercze fale upałów (w 2003 doprowadziły do śmierci 70 tys. ludzi w Europie),
 • zwiększenie częstotliwości i siły takich zjawisk jak susze, huragany, powodzie,
 • drastyczny spadek produkcji żywności i głód w wielu rejonach świata,
 • masowe migracje ludzi z obszarów, w których życie stanie się niemożliwe (np. Indie, Chiny, Afryka),
 • wojny o kurczące się zasoby.

Jeśli teraz nie podejmiemy zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, czeka nas największa katastrofa w dziejach.
Działania te jednak nie zostaną podjęte bez powszechnego zrozumienia przyczyn i skutków katastrofy klimatycznej, to zaś nie wydarzy się bez zaangażowania kierowanych przez Państwa instytucji.

Media stoją dzisiaj przed najważniejszym zadaniem w swojej historii.

W dużej mierze to od Państwa zależy czy nasza cywilizacja w kolejnym stuleciu będzie dalej istniała.

Dlatego domagamy się, aby kierowane przez Państwa spółki:

 1. Powołały pełnomocników zarządów d.s. rzetelnego informowania o zmianach klimatu i zapewniły im odpowiednie umocowanie w strukturach oraz środki do działania,
 2. Przyjęły Deklaracje rzetelnego informowania o zmianach klimatu.

Deklaracje takie powinny obejmować zobowiązanie do:

 1. przeszkolenia dziennikarzy i przekazania im rzetelnej wiedzy o zmianach klimatu, zgodnej z aktualnym stanem wiedzy naukowej,
 2. regularnego informowania o zmianach klimatu, ich przyczynach i skutkach,
 3. emitowania filmów dokumentalnych (TV), audycji (radio) i artykułów (prasa) na ten temat,
 4. zapraszania na łamy i anteny ekspertów (np. z PAN, IPCC).

350 wydawców, o łącznym zasięgu przekraczającym miliard osób, działa w ramach inicjatywy Covering Climate Now. 1169 miast, stanów i krajów, w których mieszka 290 mln ludzi ogłosiło Alarm Klimatyczny.
W Państwa firmach obowiązują już podobne dokumenty, takie jak dobre praktyki, polityki antykorupcyjne, czy antydyskryminacyjne. W ostatnich miesiącach powołaliście Państwo pełnomocników (IOD) oraz przyjęliście regulaminy d.s. ochrony danych osobowych. Zadajcie sobie pytanie: Czy ochrona życia nas wszystkich nie jest co najmniej równie ważna jak RODO?

W Państwa rękach leży ogromna odpowiedzialność za to, czy zrobimy to, co konieczne, aby chronić życie.
Mają Państwo władzę, wykorzystajcie ją dobrze.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments