fbpx

Gazeta Polska znowu musi przepraszać! Sąd bezlitosny: 20 000 PLN i oficjalne przeprosiny!


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Ekipa “Gazety Polskiej” nie ma łatwego życia. Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał wyrok, zmuszający do wpłaty 20 tys. zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej i oficjalne przeprosiny na okładce. To już kolejny raz, kiedy gazeta ponosi odpowiedzialność za nieczystą grę polityczną.

Okładka „Gazety Polskiej” z 26 lipca 2017 r. przedstawiała brodatych mężczyzn i kobiet w chustach, którzy pchają szpitalne nosze z chorymi. W tle słupki graniczne Republiki Federalnej Niemiec i burza z piorunami. Jaskrawożółty tytuł informował, że uchodźcy przynieśli do Europy śmiertelne choroby.

Autorzy fotomontażu wykorzystali zdjęcia Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego. Redakcja odkupiła oryginalne zdjęcia od agencji fotograficznej, jednak nie poinformowała, że mają posłużyć do fotomontażu.

Jesteśmy oburzeni sposobem wykorzystania tych zdjęć, całkowicie odmiennym od kontekstu ich powstania i intencji autorów – komentował Zarząd Forum Polskiej Agencji Fotografów.

We wtorek sąd rejonowy w Gdańsku wydał wyrok. Zasądził zapłatę od Gazety Polskiej w kwocie 20 000 na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej oraz by na okładce, funpage’u i Twitterze zamieścić przeprosiny.

Sąd nie dał się przekonać prezentowanej przez pozwanego linii obrony, że będąca przedmiotem sprawy okładka miała zwracać uwagę na konieczność udzielania pomocy medycznej przybyszom z terenów ogarniętych konfliktem. Gdyby tak było, podpis mógłby brzmieć „Pomóżmy uchodźcom”. Natomiast opatrzenie fotomontażu podpisem „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby” jest zdaniem sądu nakierowane na wzbudzenie u odbiorcy lęku i odrazy wobec emigrantów. To wypaczenie przesłania, jakie towarzyszyło dziełom powodów, stanowi niewątpliwie naruszenie ich osobistych praw autorskich – tzw. więzi z utworem – i uzasadnia nakazanie podjęcia przez pozwanych stosownych działań, które zadośćuczynią wyrządzonej krzywdzie – uzasadniała sędzia Weronika Klawonn.

“Oto zdjęcia, które miały budzić empatię wobec osób dotkniętych wojną, zostały wykorzystane do tego, aby straszyć Polaków rzekomymi chorobami, które uchodźcy mieliby przynosić do Europy”

Treść przeprosin

“Przepraszamy Pana Rafała Wojczala oraz Pana Wojciecha Wilczyńskiego za naruszenie ich autorskich praw osobistych poprzez bezprawne wykorzystanie fotografii wykonanych w irackim obozie dla uchodźców wewnętrznych w Al-Khazar oraz w Afganistanie podczas akcji pomocy humanitarnej. Przepraszamy, że na okładce „Gazety Polskiej” nr 30 z dnia 26 lipca 2017 roku zostały one wykorzystane do fotomontażu z podpisem „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby”, w sposób całkowicie zniekształcający wymowę fotografii. Wyrażamy ubolewanie, że wypaczyliśmy intencje autorów, którzy chcieli nagłośnić tematykę katastrof humanitarnych, a nie wywoływać w czytelniku uczucia ksenofobiczne i rasistowskie”

źródło: wyborcza.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
2
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments