Izabela Leszczyna KO tłumaczy się z podwyżek pensji.


21 comments, 6
Subksrybuj nas na Google News

Sejm przyjął wczoraj ustawę przewidującą wzrost wynagrodzeń dla parlamentarzystów i samorządowców. Podwyżka przegłosowana była również głosami opozycji. Wywołało to wiele komentarzy, wśród nich były tez wpis Donalda Tuska “Opozycjo ogarnij się”. Tę zaskakującą decyzje wykorzystał również Hołownia, który walczy o jak największe popracie dla swojego nowego ugrupowania.

Izabela Leszczyna na łamach Natemat.pl opublikowała oświadczenie w którym w sześciu punktach wyjaśnia dlaczego podjęła taką a nie inną decyzję. Rozpoczęła od obaw czy jej tłumaczenie nie przyniesie wiecej szkody niż pożytku –

Być może po moich wyjaśnieniach poziom oburzenia jeszcze wzrośnie, ale nigdy nie chowałam głowy w piasek, więc teraz też nie będę i spróbuję odpowiedzieć na wielekroć stawiane przez Państwa pytanie: dlaczego zagłosowałam za podniesieniem wynagrodzeń posłom. Za najważniejszy argument uznała ;

Po pierwsze powiązanie wynagrodzeń osób zarządzających państwem (władzy ustawodawczej i wykonawczej) z gospodarką, czyli uzależnienie wynagrodzenia tych osób od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z roku poprzedniego jest sensownym rozwiązaniem. Podobny mechanizm powinien być stosowany przy określaniu płacy minimalnej, która musi być związana z sytuacją gospodarczą państwa, tzn. rosnąć proporcjonalnie do wynagrodzenia przeciętnego, a nie do chęci wygrania wyborów przez Jarosława Kaczyńskiego.

Po drugie fakt, że przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej zarobki ww. osób nie wzrosły ani o 1 zł, a członkom rządu nie wypłacano żadnych nagród(!), spowodował, że aby zatrzymać w rządzie ekspertów-niepolityków trzeba było sztucznie tworzyć dodatkowe stanowiska, poza tzw. R-ką, czyli rządem, żeby pensją choć trochę konkurować z wynagrodzeniem na rynku. Rząd PiS-u z kolei, dbał bardziej o siebie, niż o ekspertów, więc wymyślił nagrody pod stołem. Taka mętna woda nie sprzyja transparentności, która jest warunkiem dobrego rządzenia państwem, alternatywą jest albo dalsza pauperyzacja klasy rządzącej, albo podniesienie wynagrodzeń w drodze ustawy.

Po trzecie wynagrodzenie posła, które netto wynosi 5,6 tys. zł powoduje, że o tę zaszczytną funkcję niekoniecznie chcą ubiegać się osoby z dorobkiem zawodowym i kompetencjami, które gwarantują merytoryczną pracę. Wiem, bo w ub. roku zachęcałam do startu pracowników uczelni, prawników, lekarzy, bez skutku, choć byli zwolennikami PO i rozumieli, że trzeba zrobić wszystko, by odsunąć
PiS od władzy. Mamy za to w sejmie coraz więcej osób, których jedynym doświadczeniem zawodowym jest działalność w partyjnej młodzieżówce, a to chyba za mało.

Po czwarte dwa lata temu, bez żadnego trybu, lider PiS – poseł Kaczyński obniżył wynagrodzenie wszystkich posłów o 20%, chyba w akcie zemsty za to, że poseł opozycji (Krzysztof Brejza) odkrył aferę nagrodową Premier Szydło. To, że wysokość wynagrodzenia władzy ustawodawczej w dużym państwie europejskim jest kaprysem małego człowieka (mam na myśli cechy charakteru) i autorytarnego szkodnika politycznego w jednym, nie przybliża nas do demokracji europejskiej, raczej oddala.

Po piąte Kaczyński obniżył też wynagrodzenia samorządowcom, także tym naprawdę oddanym i zajmującym się od rana do wieczora swoimi małymi ojczyznami. Naprawdę wynagrodzenia w autonomicznych przecież samorządach mają zależeć od widzimisię Kaczyńskiego? A pieniądze na partie, jeśli nie mają pochodzić z szemranych interesów typu „dwie wieże”, ani ze spółek skarbu państwa i powinny zapewnić funkcjonowanie zaplecza intelektualno-eksperckiego, muszą wystarczać nie tylko na kampanie wyborcze.

Nawiązując do komentarza Donalda Tuska, opozycjo ogarnijcie się, posłanka KO przyznaje rację – to nie był dobry czas.

Ale niestety po szóste jest czas. Tak, czas wprowadzenia tych rozwiązań jest najgorszy z możliwych, właściwie nie do przyjęcia z moralnego i racjonalnego punktu widzenia. To prawda. Tylko jeśli nie przeprowadzimy tej ustawy przez sejm teraz, to w tej kadencji już w ogóle. A w kolejnej, jeśli dzisiejsza opozycja będzie rządzić, a PO będzie stanowiła jej większość – to także jest wątpliwe. Tak więc, nie wprowadzając tej zmiany teraz, utrwalimy na kolejne dziesięciolecie postawę obywatelskiego oburzenia na słowa jednej minister, które znaczyły mniej więcej tyle, że za 6 tys. zł trudno znaleźć ogarniętego wiceministra. Czy to będzie dobre dla jakości państwa i usług publicznych? Nie sądzę.Dzisiaj jednak, widząc jak bardzo ta decyzja dotknęła moich wyborców, żałuję, że jako klub nie podjęliśmy innej i uważam ją za błąd, także to, że zagłosowałam za, bo nawet dobre rozwiązania przyjęte w złym czasie, są złymi rozwiązaniami.
Samego rozwiązania będę jednak bronić.Powinnam na koniec powiedzieć: więcej grzechów nie pamiętam, ale nie mam złudzeń i nie liczę na rozgrzeszenie.

Podsumowanie

Kogo przekonały te tłumaczenia, ten może czuć usatysfakcjonowany. Mnie nie do końca, nie chcę tu być jakimś wróżbitą, ale wydaje mi się, że formuła Koalicji Obywatelskiej a przede wszystkim Platformy Obywatelskiej już się wyczerpała, a te wydarzenia przelały czarę goryczy. Szymon Hołownia zatankował dziś zbiorniki do pełna na rachunek PO.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

21 comments, 6

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
9
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
10
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
2
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
8
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
28
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kolec
kolec
2 miesięcy temu

Obrzydliwe pobudki i działanie opozycji.Nie ma tłumaczenia takiej ohydnej postawy. Takich polityków należy odesłać na śmietnik historii.

Agata
Agata
2 miesięcy temu

OPOZYCJO JAK TWÓJ PAN BÓG CHCE CIEBIE UKARAĆ TO TYLKO TOBIE ROZUM ZABIERZE .I ZABRAŁ.MOJEGO GŁOSU W WYBORACH JUŻ NIE MASZ. TO PEWNE .

mamma50
mamma50
2 miesięcy temu

A jeden taki mówił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy… Buahahahaha…

Janusz
Janusz
2 miesięcy temu

Obawiam się, że platforma najwiecej straciła na ty ruchu i może się już nie podnieść. Tak dać się wpuścić w maliny PISowi to świadczy o głupocie politycznej.

crash
crash
2 miesięcy temu

Żałosne tłumaczenie. Lepiej już od razu wstąpcie do pisu.

Stan
Stan
2 miesięcy temu

Niewybaczalny błąd KO. Po tym błędzie pis będzie rządził 100 lat a może dłużej.

Bogdan
Bogdan
2 miesięcy temu

Nie przeonalas mnie wcale do tych podwyżek, do takich podwyżek i oczywiście do podwyżek na dziś.
Nie widzisz uzasadnienia dla podwyżek lekarzy, nauczycieli, emerytów, urzędników. Nie widzisz zapaści, zwolnień, bezrobocia. Widzisz swoją krzywdę i tylko swoją.

Mr Nobody
Mr Nobody
2 miesięcy temu

Opozycja ??? Chyba dla samych siebie !!!

Jarosław
Jarosław
2 miesięcy temu

Pani Leszczyna ma pani racje nie teraz to kiedy akurat w dobie panującej epidemii kiedy państwo ponosi ogromne wydatki o ile ponosi ? w tym temacie też są poglądy podzielone a doskonałym przykładem były wydatki i nie jasne interesy ministra Szumowskiego i jego brata brawo nic tylko kraść ale pani przygotowanie merytoryczne do tego co zrobiliście nie znajduje żadnego logicznego wytłumaczenia . Pani tłumaczenie że za rządów PO nie zostało nic zrobione mija się z prawdą ,ponieważ gdyby nie inwestycje rozpoczęte i ukończone za rządu premiera Tuska to wy kochana pani Leszczyna mielibyście utrudniony a wiec niemożliwy wzrost gospodarczy .… Czytaj więcej »

Stowarzyszenie Tępych Inteligentów
Stowarzyszenie Tępych Inteligentów
2 miesięcy temu

Każdy z tych sześciu punktów można obalić jednym zdaniem. Po raz kolejny daliście się rozpracować Kaczyńskiemu jak dzieci. Po to było to zrobione szybko, żebyście nie mieli czasu na zastanowienie. Teraz już do końca kadencji wasz głos nie będzie wiarygodny, ergo nie będzie się liczył. W tym czasie PiS całkowicie zniszczy Polskę. A potem jeśli Kaczyński będzie dalej chciał być dyktatorem, to będzie. A jeśli nie będzie chciał, to pozwoli wygrać wybory opozycji, wtedy cały ten zgnojony kraj wrzuci wam na barki i radźcie sobie. Jemu nic nie będzie grozić, co najwyżej spokojne zejście z tego świata. Podzieleni Polacy będą… Czytaj więcej »

Alicja
Alicja
2 miesięcy temu

zatem powinien być zakaz by do polityki szli gołodupcy..bo zawsze jest ryzyko że chcą dorobić….niech idą ci którzy mają kasę bo ich celem jest zasłużenie się dla potomnych…a tak pchają się karierowicze, którzy na naszych podatkach robią fortuny …

ulteg24
ulteg24
2 miesięcy temu

Pani Poseł mandat poselski nie jest przyspawany do pani stołka wystarczy cywilnej odwagi aby go zrzec na pani miejsce pojawi się inny poseł który będzie chłodno patrzeć na wasze płace

ulteg24
ulteg24
2 miesięcy temu

Pani poseł mandat poselski nie jest przyspawany do pani stołka wystarczy publicznej odwagi i go się zrzec . Na pani miejsce pojawi się inny poseł czy posłanka z chłodnym spojrzeniem na te apanaże w tak ciężki czasach dla wielu ludzi .Do przemyśle

J.Roman
J.Roman
2 miesięcy temu

Słuchałem szanownej pani zawsze z zainteresowaniem. Po tym co zrobiliście, dopusciliście się zdrady ideałów demokratycznych i zaprzepaściliście nadzieje milionów polakow, a tym samym postawiliście znak rowności pomiędzy pisowcami, a tak zwaną opozycją. A to was calkowicie dyskredytuje. Przestaje mnie interesować, jakich dokona pani fikołków myślowych tłumacząc największe świństwo jakie można było uczynić swoim zwolennikom. Wstyd i hańba fałszywcy.

Last edited 2 miesięcy temu by J.Roman
Jaś
Jaś
Odpowiedź do  J.Roman
2 miesięcy temu

to prawda, czuję się po tym głosowaniu tak, jak by mnie żona zdradziła !!

Joanna
Joanna
2 miesięcy temu

I w tym momencie koniec z poparciem dla KO …wogóle koniec z poparciem dla kogokolwiek.Na żadne wybory się już nie wyieram w przyszłości bo to wszystko to jedno wielkie szambo polityczne a w nim g… wymieszane razem….

Jaś
Jaś
2 miesięcy temu

nie ma wytłumaczenia dla takiego postępowania, jesteście już na śmietniku historii!!

Seven
Seven
2 miesięcy temu

Ani jeden z 8 uzasadnień mnie nie przekonał, typowy polityczny bełkot bez ładu i składu!

tomek
tomek
2 miesięcy temu

No dobra netto zapomnieliście, że macie 30 000 zł kwoty wolnej od podatku czyli wszystko co wpłacacie do fiskusa macie zwracane ! Za mało to dlaczego więcej chętnych niż foteli, a niektórzy to po 20-30 lat siedzą charytatywnie w Sejmie lub w Senacie.

Mara
Mara
2 miesięcy temu

Nic mnie nie przekona że takie podwyżki to jest ok. Ludzie tracą pracę, padają firmy , na świecie rządy obniżają sobie pensję a u nas podnosicie sobie wynagrodzenia o prawie 60 % , to skandal. Emerytka

Popierający KO
Popierający KO
2 miesięcy temu

Tym tłumaczeniem jeszcze bardziej sie pogrążyłaś – jestem samorządowcem oddanym mojej małej ojczyźnie ale nigdy nie liczyłem na jakiekolwiek profity – dietę radnego oddaję na cele społeczne a Ty przytulasz ją do siebie wstyd mi że uwierzyłem KO