fbpx

Jak Andrzej Duda został prezydentem? – Giertych: “Tatuś Pana Prezydenta w instytucji…”


6
Subksrybuj nas na Google News

Kulisy kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy już nieraz wzbudzały kontrowersje. Jak poinformowała w piątek Rzeczpospolita, firma odpowiedzialna za kampanię obecnego prezydenta, dostała milion złotych, od spółki, która miała inwestować w start-upy. Zresztą, za pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W tle sprawy występują także – ojciec prezydenta, były współpracownik Adama Hofmana i jak widać, wyjątkowo udana kampania, choć nieco mglista kampania. Czy te środki zostały uwzględnione w sprawozdaniu?

Rodzina na swoim

Na wygraną Andrzeja Dudy miał wpływ nie tylko niezmiennie zmobilizowani wyborcy – jak wiemy, nawet elektorat PiSu potrzebuje czasem pomocy. Jak podaje Rzeczpospolita, z taką pomocą przyszła spółka HyperCrew z Nowego Sącza. Współpraca okazała się szczególnym sukcesem – internetowa kampania polegała na spersonalizowanym docieraniu do odbiorców – poprzez konkretne powiaty. Usługi spółki okazały się trafione, jednak wyjątkowo kosztowne. Ponadto, wybór tejże spółki pozostawał nieco niejasny. Rzeczpospolita ustaliła jednak, że polecił ją nie kto inny, jak Karol Kotowicz – były współpracownik Adama Hofmana, jeszcze sprzed rządów PiS i obecny pracownik Centrum Informacyjnego Rządu. Ponadto, w instytucji miał swój udział “tatuś Pana Prezydenta”, jak skwitował Roman Giertych:

Kampania, zamiast start-upów

Poza przychodami z kampanii, do spółki trafiły pieniądze z nieco bardziej enigmatycznego źródła. Jak już wspomniałam, za nagły zastrzyk gotówki (1 milion zł) była odpowiedzialna spółka, inwestująca w start-upy – Czysta3.vc. Start-upy, czyli młode przedsiębiorstwa, poszukujące modelu biznesowego, zapewniającego wzrost. Nie brzmi to jak definicja kampanii wyborczej.

Niejasne finasowanie kampanii prezydenta

Kto mógłby być partnerem w tej firmie? Ponownie, jest to osoba powiązana z PiS – były minister skarbu – Dawid Jackiewicz. Firma już wcześniej pomagała rządzącym w kampanii, używając podobnych środków. Jednakże firma, będące poprzednikiem Czystej3.vc pozyskiwała pieniądze grantowe z NCBiR. Spółka z początku miała pewne problemy z otrzymaniem środków finansowych z Centrum, jednak sytuacja zmieniła się, wraz z pojawieniem się widma kampanii. Dotację miał wesprzeć list Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika MONu. Trudno zatem uniknąć pytania o pochodzenie wspomnianego miliona złotych na kampanię Andrzeja Dudy. W środkach finansujących kampanię, widać znaczną dysproporcję między Andrzejem Dudą, a Rafałem Trzaskowskim – 28,6mln zł do 9,5 mln. Czy pieniądze wygrywają wybory? Czekamy na kolejne wiadomości w sprawie.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

6

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
3
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
5
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
4
NIE WIERZĘ