Kolejne wybory! Mogą się odbyć w Listopadzie. PiS chce nowych województw i podziału Warszawskiego. Aktualizacja.


5
Subksrybuj nas na Google News

Planowane są wybory w nowych województwach: warszawskim i mazowieckim. Według ustaleń gazety właśnie taki plan działań zakłada PiS w sprawie podziału Mazowsza.

PiS wraca do tematu wyodrębnienia Warszawy z woj. mazowieckiego


Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021‒2027
— mówi polityk partii rządzącej. Choć kompletnie nie ma to żadnego związku z wysokością przyznanych dotacji z Unii.

Po próbie ministra Sasina , o wielkiej warszawie która miała wchłonąć obrzeżne gminy i powiaty , teraz PiS planuje rozbić województwo mazowieckie na dwa twory , pierwszy województwo Warszawskie i województwo mazowieckie. Jak na razie nie wiadoma jest siedziba władz województw , jedyne co jest pewne to partia rządząca chce zwiększyć posiadanie władzy w Polsce.

Czy uda się pomysł? O wcześniejszym podziale dwóch województw ( Śląskiego i Pomorskiego ) cisza .

Z wcześniejszych planów podziału Polski na nowe województwa, forsowany jest pomysł podziału obecnego województwa mazowieckiego. Wcześniej partia rządząca zapowiadała podział województw Ślaskiego i Pomorskiego . Z tamtych planów zostały tylko zapowiedzi.

PiS tłumaczy że dzięki temu można zyskać więcej środków finansowych z Unii, a tak na prawdę chodzi o zwiększenie władzy w Kraju, ale czy na pewno? Wiadomo że zawsze jak powstaje coś nowego potrzebni są ludzie do obsługi , a więc władzy chodzi o stołki dla swoich i większą władzę nad Polską.

Trzaskowski: PiS chce przejąć rządy w województwie

Z jednej strony nic nie powinno już ze strony tej władzy zaskakiwać. Z drugiej – autentycznie zdumiewa, jak PiS, czyli partia, która jednoznacznie deklaruje się jako antykomunistyczna, robi ze współczesnej Polski pokraczną rekonstrukcję słusznie minionego systemu. I to akurat w tych obszarach, od których naprawdę bezwzględnie należałoby się odciąć. 49 województw, skrajne upartyjnienie państwa, bezwstydna propaganda w mediach tzw. publicznych – dodaje.

PiSowi chodzi tylko o władzę

Zdaniem prezydenta stolicy, podział Mazowsza byłby działaniem o podwójnym znaczeniu. – Z jednej strony PiS-owi nie zgadza się po prostu arytmetyka wyborcza, gdy silnie opozycyjna wobec niego Warszawa jest uwzględniana jako część całego województwa. Gdyby Warszawę z całego regionu wyłączyć, łatwiej byłoby partii rządzącej o lepszy wynik do sejmiku wojewódzkiego. Lepszy wynik do sejmiku to szansa na rządy w województwie, w którym obecnie rządzi koalicja PO-PSL – uważa Trzaskowski.

Władza i pieniądze tylko po to PiS chce podzielić woj stołeczne

Ta “niesamodzielność finansowa” nie jest po prostu hasłem – to konkretne sprawy dotyczące nas wszystkich. To wojewódzkie drogi czy szpitale, to połączenia kolejowe czy instytucje kultury – jak województwo ma je utrzymać, kiedy zostanie pozbawione zdecydowanej większości dochodów? Warszawa i gminy sąsiadujące zapewniają aż 87 proc. wpływów Mazowsza z CIT. Czy pomysł PiS jest taki, aby ogromne terytorialnie województwo utrzymywało się za 13 proc. dotychczasowych wpływów? Nie wspominając już o tym, że dwa województwa to dwie administracje – dodatkowa biurokracja generująca dodatkowe koszty. To przecież kompletny absurd! W dodatku teraz, kiedy wszyscy walczymy z kryzysem, jaki wywołała epidemia koronawirusa – podkreśla Trzaskowski

Więcej stołków dla działaczy dojnej zmiany

Podział województwa to nowa administracja, nowe struktury i ryzyko zakłócenia już trwających procesów, a być może nawet utraty unijnych pieniędzy. To realne zagrożenie. Jak to zwykle w przypadku obecnej ekipy – czynnikiem decydującym jest jednak polityka. Co z tego, że nie będzie środków na szpitale i drogi, skoro będzie można dorwać się do władzy w regionie, który do tej pory był poza zasięgiem? – podsumowuje Trzaskowski.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

5

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
6
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
2
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments