Kolejny dzień protestów obywateli Białorusi. pod ambasadą federacji Rosji.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Uczestnicy protestu przed rosyjską ambasadą przekonywali, że Białorusini nie chcą zjednoczenia z Rosją. Chcą za to „żyć w niezależnym kraju” i „budować małą północną Szwajcarię”. Przed bramą ambasady ustawili dynię, w myśl dawnego białoruskiego obyczaju: kobieta wytacza dynię, jeśli nie podoba jej się kawaler. Manifestanci trzymali w rękach transparenty i kartki z napisami: „Za waszą i naszą wolność!”, „Rosja to jest wojna”, „Białoruś europejska”, „Białoruś wolna”.

Aleś Zarembiuk, jeden z organizatorów pikiety, podkreślił, że protest przed ambasadą to dopiero początek. – Jeżeli będą miały miejsce kolejne próby pogłębienia integracji Białorusi i Rosji, planujemy zorganizować marsz po Warszawie w imię niepodległości – mówił.

Foto:Andrzej Woszczyński

To również jest moja sprawa. Przyszłam tu na znak solidarności z Białorusią – powiedziała Anna Prus, warszawska aktywistka. – Pochodzę z Podlasia, jestem związana z białoruską wspólnotą kulturową i historyczną. Bywałam w Mińsku, mam tam znajomych i wiem, że Białorusini bardzo się boją, że ich kraj straci niezależność.Mocne przemówienie wygłosił ukraiński dziennikarz Igor Isajew, który zaapelował do Polaków o nagłaśnianie tego, co w ostatnim czasie dzieje się na Białorusi. – Bardzo się boję, że polska opinia publiczna nie nauczyła się tego, co Rosja może robić w przestrzeni informacyjnej. Polska nie wyciągnęła żadnych wniosków z rosyjskiej propagandy na jej własnym terytorium – mówił Igor.

Integracja Białorusi i Rosji

Umowa w sprawie utworzenia państwa związkowego Rosji i Białorusi została podpisana przez Aleksandra Łukaszenkę i Borysa Jelcyna 8 grudnia 1999 r. Zgodnie z dokumentem oba te kraje powinny mieć w przyszłości wspólną walutę, sąd i organy celne – parlament i prezydenta.

7 grudnia w Soczi zakończyły się rozmowy między Władimirem Putinem a Aleksandrem Łukaszenką na temat perspektyw pogłębienia integracji w państwie związkowym. Negocjacje trwały prawie sześć godzin. Władze obu państw utrzymują szczegóły spotkania w tajemnicy, tworząc w ten sposób szeroką przestrzeń dla wszelkiego rodzaju pogłosek i przypuszczeń. Kolejne spotkanie zaplanowano na 20 grudnia. Wcześniej Łukaszenka obiecywał, że nie podpisze dokumentów, które mogłyby zaszkodzić krajowi i zagrażać jego suwerenności.

Czytaj także Awantura w TVP. Zostałem tu zaproszony, miałem mówić o Białorusi a państwo tylko o gejach i lesbijkach.

Przez cały weekend w stolicy Białorusi trwają protesty przeciwko integracji z Rosją. Na znak solidarności z protestującymi w Mińsku akcje protestu miały również miejsce w Kijowie, Wilnie, Pradze i Nowym Jorku.

Foto: Andrzej Woszczyński

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments