fbpx

Komisja Europejska wytacza pozew przeciwko firmie AstraZeneca


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Czarne chmury zebrały się nad siedzibą firmy AstraZeneca. Komisja Europejska wytacza przeciw firmie pozew – chodzi o nieprzestrzeganie umowy ws. Dostarczania szczepionek na COVID-19.

Kłopoty AstraZeneci

Firma została pozwana za niezastosowanie się do umowy w sprawie dostarczania szczepionek do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Komisja Europejska wykazała, iż firma nie przedstawiła jeszcze rzetelnego planu, który zagwarantowałby dostawy na czas.

Komisja rozpoczęła w zeszły piątek postępowanie prawne przeciwko AstraZeneca

Rzecznik KE – Stefan De Keersmaecker

Pozew został złożony w sądzie belgijskim.

Problemy z dostawami

Według danych firma AstraZeneca powinna dostarczyć do 31 marca (koniec 1 kwartału 2021) około 120 milionów dawek szczepionki na SARS-2-CoV-19. Z raportów wynika, że dostawy były 4 razy mniejsze – tylko 30 milionów dawek szczepionki wyprodukowanych przez firmę trafiło do krajów członkowskich UE.

Problemy z dostawami szczepionki wystąpiły również na początku drugiego kwartału.

KE zrywa umowę z AstraZeneca

Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym mówi o tym, że umowa z firmą AstraZeneca nie zostanie przedłużona i UE nie zakupi dodatkowych 100 milionów dawek. Bowiem możliwość zakupu dodatkowego była przewidziana po tym jak firma dostarczy pierwotne 300 milionów dawek.

De Keersmaecker na konferencji prasowej powiedział, że termin na dodatkowy zakup szczepionki od firmy już dawno minął a UE nie planowała tej możliwości.

AstraZeneca skomentowała sprawę “pozew jest bezpodstawny” a firma zapowiedziała, że będzie się broniła w sądzie. Przedstawiciele koncernu ustosunkowali się do komunikatu z KE i liczą na rozwiązanie sprawy “najszybciej jak to tylko możliwe”.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments