fbpx

Lech Wałęsa już nie może mówić że Piotr Duda służył w ZOMO. Przepraszać jednak nie musi.


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Lech Wałęsa dostał sądowy zakaz wypowiadania się i oskarżania Piotra Dudu jakoby ten miał służyć w niechlubnych Zmotoryzowanych Oddziałach Milicji Obywatelskiej. W pozostałej części pozwu żądającej przeprosin aktualnego szefa Solidarności, sąd nie przyznał racji Piotrowi Dudzie i nie nakazał Lechowi Wałęsie przepraszać go.

Czym było ZOMO ? Czyli tak zwane bijące serce partii?

Były to specjalne oddziały Milicji Obywatelskiej, przeznaczone do rozpędzania manifestacji opozycyjnych w czasach PRL. Służyli w niej mężczyźni którzy zazwyczaj nie chcieli iść do wojska. Służba w Milicji była o wiele lżejsza. Byli to ochotnicy, którzy dokładnie wiedzieli co będą robić.

Główne zadania pacyfikacji strajków, które wybuchły na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego, powierzono ZOMO i MO. Mur w kopalni „Wujek” obaliły 16 grudnia 1981 roku wojskowe czołgi, ale do górników strzelał specjalny pluton ZOMO. Od ich kul zginęło 9 osób. Łącznie w czasie stanu wojennego w wyniku ataków ZOMO zginęło około 40 osób. Po raz ostatni ZOMO zostało użyte 3 lipca 1989, kiedy rozpędziło demonstrację przeciwko zaproponowaniu kandydatury generała Wojciecha Jaruzelskiego na urząd prezydenta Polski.

Wałęsa umieścił zdjęcie Dudy przedstawiającą oddział funkcjonariuszy ZOMO wraz ze wskazaniem, że jednym z nich jest Piotr Duda.

Post został usunięty. Wałęsa napisał: “Panie Piotrze Duda. Przepraszam za opublikowanie nieopatrznie na moim profilu zdjęcia sugerującego, że stał Pan tam gdzie stało ZOMO. Zdjęcie było opatrzone nieprawdziwym opisem. Pomylono jednostki. W rzeczywistości służył Pan w dywizji powietrzno-desantowej. Autor zdjęcia wprowadził mnie w błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że stał Pan w stanie wojennym po drugiej stronie barykady niż my – ludzie Solidarności”.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments