fbpx

Mamy wybory? PiS nie chce dać żadnej szansy nowym kandydatom i sam określi termin wyborów. Niewiele ma to wspólnego z demokracją.


1 comment, 3.8k Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Nowi kandydaci dostaną jeden albo dwa dni na zebranie podpisów. To może stanowić argument do podważenia wyniku wyborów i stwierdzenia ich nieważności przez Sąd Najwyższy. Zaledwie trzy godziny, potrzebował Sejm, by zająć się poprawkami Senatu do ustawy ws. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 

Najważniejsza poprawka przeszła, czyżby w PiS zatęsknili za normalnością ? Gowinowcy zapowiedzieli że będą stać na straży uczciwości wyborów

Posłowie przyjęli poprawkę, która określa, że to PKW, a nie minister zdrowia będzie decydować, że na określonym terenie będą tylko wybory korespondencyjne.

Nie będzie 10 dni na zebranie 100 tys podpisów

Wśród odrzuconych poprawek jest m.in. ta zakładająca, że w kalendarzu wyborczym miało być co najmniej 10 dni na zebranie podpisów i na rejestrację kandydata na prezydenta. Odrzucono również poprawkę mówiącą, że marszałek Sejmu miała określić kalendarz wyborczy “w porozumieniu z PKW”, a nie “po zasięgnięciu opinii PKW”. Posłowie nie zaakceptowali poprawki, zgodnie z którą dopuszczone miało być udzielenie poparcia zgłoszonym nowym kandydatom na prezydenta za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP).

Głosowanie metodą “mieszaną”

Ustawa ws. organizacji wyborów prezydenckich zakłada, że głosowanie odbędzie się metodą “mieszaną” – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. PKW stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że “brak było możliwości głosowania na kandydatów” i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana w poniedziałek.

Źródło: PAP


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 3.8k Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
5
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cieć
Cieć
10 miesięcy temu

Chciałbym zauważyć że można stwierdzić nieważność wyboru prezydenta, a nie całych wyborów