Młody wiceminister likwiduje funkcję Rzecznika Finansowego, ponieważ instytucja “źle działała, jak jeszcze nie istniała”.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Ministerstwo Finansów wciela kolejny wątpliwy projekt. Chce połączyć instytucję Rzecznika Finansowego z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W uzasadnieniu projektu znalazł się argument podważający jej działalność z czasów, gdy jeszcze nie istniała. Za legislacyjny “strzał w kolano” ma odpowiadać wiceminister Piotr Patkowski – informuje Wyborcza.pl.

Rzecznik Finansowy został powołany w 2015 r. w celu wspierania klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego, np. bankami. Interweniował w ponad 125 tys. spraw, w tym roku odebrał już 5,8 tys. skarg, więcej niż rok wcześniej. Rząd nie widzi jednak dla niego przyszłości i przekazał do konsultacji społecznych projekt, który wcieli pozostałości tej instytucji do istniejącego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyborcza.pl w uzasadnieniu projektu znalazła argument za likwidacją Rzecznika Finansowego. To raport NIK, z którego wynika, że “główną przyczyną problemów konsumentów z uzyskaniem niezbędnej pomocy jest rozproszenie kompetencji pomiędzy poszczególnymi organami i instytucjami, odpowiedzialnymi za ochronę konsumentów”. Sęk w tym, że pochodzi z 2013 r., gdy wyspecjalizowany urząd do pomocy prawnej klientom rynku finansowego nawet nie istniał.

“Jak wynika z podpisu pod ustawą wiceminister Piotr Patkowski jest jej autorem i pilotuje ją od początku” – pisze portal “Gazety Wyborczej” i ocenia fragment uzasadnienia jako “strzał w kolano ministerialnych legislatorów”.

“Indywidualne skargi klientów z rynku finansowego rozmyją się wśród znacznie szerszych i liczniejszych postępowań prowadzonych przez UOKiK w sprawach o łamanie zbiorowych praw konsumentów w całej gospodarce” – uważa autorka tekstu Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, pisząca na łamach “Wyborczej”.

Czytaj także: Kolejne pieniądze podatników na naprawę błędów rządzących. Miliony popłyną na ratunek stadniny w Janowie.


GAZETA PLUS.PL – Jesteśmy tu dla Was! Komentujcie i udostępniajcie!!!


źródło: onet.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
1
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
2
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
3
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments