Morawiecki nazywa liderów Unii “skąpcami”. Macron Praworządność jest kluczowa dla tego budżetu. Praworządność jest w sercu wartości europejskich


9
Subksrybuj nas na Google News

Morawiecki nazwał liderów Unii Europejskiej grupą skąpców i oskarżył ich o szantażowanie z powodu zmian w polskim sądownictwie i co się z tym wiąże brakiem praworządności. Gołym okiem widać podział w Unii na bogatą północ i biedniejsze południe. W tym sporze nie słychać w ogóle Polski, a premier Morawiecki sprawia wrażenie kryjącego się za plecami przywódcy Węgier Orbana.

Polityka pt. “Nam się należy”, “Kasa albo śmierć”

Morawiecki jeszcze nie tak dawno twierdził że bez pieniędzy unijnych Polska poradzi sobie nawet lepiej. Dziś pojechał prosić o pieniądze a dalej nie ustaje w obrażaniu naszych partnerów.

Takiej pozycji negocjacyjnej trudno szukać na świecie. W skrócie można ją opisać “Nam się należy” Jednak taka strategia może się sprawdzić tylko w TVP ale na pewno nie przy stole negocjacyjnym. Morawiecki mówi o tym że kraje bogate korzystają ze wspólnego rynku, jaki dała Unia Europejska. To prawda na tym polega ten rynek, a Polska powinna umieć to wykorzystać, a nie walić pięścią w stół.

...cały czas mamy kilka spraw nieuzgodnionych, przede wszystkim jest bardzo dużo rozbieżności dotyczących alokacji środków, dotyczących sposobu zarządzania tymi środkami …Są zasadnicze różnice pomiędzy państwami północy a zwłaszcza tak zwana grupą skąpców, która chce ograniczyć pule dotacji do minimum, a zwiększyć z kolei poziom kredytów….

Praworządność jest kluczowa dla tego budżetu. Praworządność jest w sercu wartości europejskich – Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że kraje unijne są zgodne w kwestii powiązania wpływów budżetowych z przestrzeganiem praworządności. O priorytetowym potraktowaniu zagadnienia praworządności świadczyć może fakt wymienienia tej kwestii w pierwszej kolejności spośród wszystkich omawianych na trwającym szczycie UE. Macron zdradził też nastroje większości, które miał poznać podczas sobotniej kolacji. – Wczoraj była szeroka zgoda co do tego, że w kwestii praworządności nie powinniśmy odpuścić i że praworządność jest w sercu wartości europejskich – poinformował w niedzielę 19 lipca.

Morawiecki chowa się za Orbana

Jak dotąd przeciwko związaniu budżetu z praworządnością opowiedział się głośno tylko premier Węgier Viktor Orban, którego w tej sprawie miałby popierać Mateusz Morawiecki. Orban groził zastosowaniem unijnego veta, jeżeli pozostałe państwa Unii nie zrezygnują z pomysłu. Żądał również jednomyślności przy decydowaniu o ewentualnym odbieraniu pieniędzy „niepraworządnie” rządzonym krajom. Byłoby to oczywiście rozbrojeniem całego tego narzędzia, więc Marcon stanowczo odrzucił taką propozycję.

Oznacza to, że większość krajów chce zapisów o uwarunkowaniu budżetu od praworządności. Tylko premier Węgier Viktor Orban, popierany przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego, grozi wetem w tej sprawie. Węgry i Polskę poparła Słowenia, o czym poinformował premier Bułgarii Bojko Borysow. Do tej grupy dopisała się także Portugalia, Łotwa i Czechy.

Przestrzeganie praworządności to straszak – czyli unijny szantaż

Morawiecki mówił, że jest też propozycja “bardzo ogólnej klauzuli praworządności”, która – jak stwierdził – jest bardzo mocno nadużywana.

Jest traktowana jako swego rodzaju straszak i na taki warunek ogólnie sformułowany nie możemy się zgodzić ponieważ on grozi dużymi ryzykami, nie tylko Polski, nie tylko dla Europy Środkowej. Jest to narzędzie w ręku silniejszych państw, które mogą w każdym momencie zacząć szantażować inne państwa – powiedział Morawiecki.

Macron – Zdecyduje większość w głosowaniu albo nie dostaniecie żadnej kasy

Wczoraj podczas kolacji już było nieprzyjemnie – informuje Katarzyna Szymańska-Borginon RMF. Gdy Orban domagał się jednomyślności przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym odbieraniu pieniędzy – co by całkowicie unicestwiło cały mechanizm – prezydent Francji ostro odpowiedział: “Jeżeli ma być jednomyślność, to nie będzie żadnych pieniędzy”.

A kto wie czy ta prze dziwaczna strategia Morawieckiego może ma jeszcze inne dno. Może wiadomo już że nie mamy żadnych szans na większe pieniądze i trzeba szukać winnych i innych tematów aby zając opinie społeczną. Opinie Internautów są miażdżące. Oto jedna z nich która jest świetnym podsumowaniem.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

9

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
5
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments