fbpx

Nadchodzą zmiany w zasadach ruchu drogowego. Ważne info dla każdego, kto wychodzi z domu


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Projekt nowelizacji ustawy ,,Prawo o ruchu drogowym” opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został wczoraj przyjęty przez Radę Ministrów. W praktyce oznacza to, że kierowcy zostaną zmuszeni do obserwacji nie tylko samego przejścia dla pieszych, czyli tak jak było do tej pory, ale także okolic pasów. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Piesi także dostaną nowe obowiązki. Będą musieli zachować szczególną ostrożność także obok pasów oraz schować swoje komórki. Korzystanie z urządzeń mobilnych podczas przechodzenia przez jezdnię grozić będzie mandatem.

Kierowcy zostaną zmuszeni do udzielania pierwszeństwa pieszemu, który zamiesza wejść na przejście dla pieszych. Obecnie kierowca ma obowiązek ustąpić miejsca wyłącznie pieszemu, który już znajduje się na pasach. Ta zasada nie będzie jednak obowiązywała kierowców tramwajów, ponieważ te pojazdy mają długą drogę hamowania.

Nastąpi wyrównanie prędkości dzień i w nocy.

Nowe zasady przewidują także wyrównanie prędkości zarówno w dzień, jak i w nocy. W praktyce oznacza to obniżenie prędkości w obszarze zabudowanym w nocy do 50 km/h. Obecnie maksymalna prędkość po godzinie 23 wynosi 60 km/h, natomiast od 5 rano do 23- 50. Polska to aktualnie jedyny kraj w UE, gdzie taka równica występuje.

Kierowcy zostaną zmuszeni do zachowania odległości między sobą.

Zasady mają być proste. Na drogach szybkiego ruchu bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że przykładowo kierowca, który jedzie 100 km/h musi jechać co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem. Odstępstwa od tej zasady to oczywiście przypadki, kiedy kierowcy wyprzedzają się nawzajem.

Nowe zasady będą obowiązywały po dwóch tygodniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Auto Dziennik


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
2
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
2
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments