fbpx

Nie każdy z nich przestał wierzyć w Boga, ale wszyscy przestali wierzyć w kościół. Wśród uczestników akcji #Teżodchodzę znana youtuberka.


7
Subksrybuj nas na Google News

Kościoły pustoszeją i to nie tylko na skutek pandemii. Coraz więcej wiernych postanawia odejść. “To już nie tylko puste budynki. Pustoszeją również ludzkie serca. Duchowy kościół umiera. Ludzie masowo odchodzą od Boga, tracą wiarę”- mówi ksiądz z olsztyńskiej parafii.

O tym, że kościół katolicki przeżywa dziś ogromy kryzys, nie trzeba nikogo przekonywać. Zjawisko apostazji jest powszechne, szczególnie wśród ludzi młodych. Katolicyzm według nich zatrzymał się na etapie “kamienia łupanego”, a jego zacofane podejście mocno odbija się w sferze politycznej. Nie da się nie zauważyć “niezdrowej” współpracy kościoła z naczelną partią PIS, która to zdaje się działać pod dyktando metropolitów i biskupów.

Ludzie nie chcą kojarzyć Boga z kościołem

Na instagramie coraz większą popularnością cieszy się akcja oznaczona tagiem #Teżodchodzę. Nie do końca jest to kampania promocyjna. Przypomina raczej zbiorową terapie internautów, skrzywdzonych przez instytucje kościelną. Wiele z nich dzieli się na forum swoimi obawami przed podjęciem decyzji o odejściu, a także strachem przed odrzuceniem. Większość osób podkreśla, że ma dosyć obrzydliwej propagandy, oraz mieszania się kościoła w życie państwa. Często księżom zarzucana jest hipokryzja, a także grzeszne życie i przesadne dążenie do luksusu. Na podstawie tego, co piszą ludzie biorący udział w akcji, można wywnioskować, że nie każdy z nich przestał wierzyć w Boga, ale wszyscy przestali wierzyć w kościół.

Wśród “zdrajców” kościoła Jola Szymańska”

Dziewczyna od lat znana była z prowadzenia bloga o wymownej nazwie “Hipster Katoliczka”, a także kanału na youtube o tożsamej tematyce. Miała pokaźne grono stałych odbiorców, a jej profil na facebooku śledziło kilkaset tysięcy osób. Tworzyła treści skierowane głównie dla ludzi młodych. Opowiadała o kościele w młodzieżowy, przystępny sposób. Przez wiele lat zaciekle udowadniała, że że życie według bożych zasad potrafi być inspirujące, a instytucja kościelna to nie przeżytek. Nie pozostała jednak do końca wierna wyznawanej przez siebie ideologii. Wraz ze wzmożoną nagonką na osoby LGBT oraz próbie ingerencji KK w prawo aborcyjne, zapał młodej katoliczki zaczął powoli gasnąć.

Jolu, czy to już koniec?

Youtuberka zmieniła nazwę prowadzonego przez siebie kanału. Radykalnej zmianie uległy także treści publikowane na jej blogu. Po dawnej Joli nie ma już śladu. Teraz dziewczyna nie występuje już jako Hipster Katoliczka, ale po prostu Jola Szymańska. Odważnie wyraża swoje zdanie na temat katolicyzmu. Na instagramie opublikowała niedawno wylewną wypowiedź:

Jola Szymańska (ona/jej) (@jola_szymanska) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Ostatni rok w Kościele (2019) był dla mnie rokiem umierania i lęku. Wątpliwości – kim teraz będę, jak będę żyła, kto mnie zaakceptuje, co zrobię. Ale skupiłam się na małych krokach i okazało się, że wszystko staje się coraz prostsze, jaśniejsze, pogodniejsze. Już nikt mnie nie wyklina, nie wyrzuca, nie opluwa. Nie muszę się niczego bać, stając w obronie osób LGBT czy praw kobiet. Nikt nie jest ze mną w żadnej światopoglądowej unii. Nie muszę już być lojalna wobec instytucji, która nie szanuje najsłabszych, a narcyzm i arogancję religijną wynagradza na każdym kroku.

Czy to już koniec klerykalnego państwa?

W Polsce od wieków znaczącą rolę odgrywało przywiązanie do tradycji, a także wierność chrześcijańskim ideom. Ostatnie dziesięciolecia, to wyraźny spadek poparcia dla kościoła i masowa apostazja. O kryzysie KK pisaliśmy już w połowie grudnia. Coraz więcej młodych ludzi widzi w kościele katolickim zagrożenie. O komentarz poprosiliśmy zaprzyjaźnionego księdza z olsztyńskiej parafii.

“To już nie tylko puste budynki. Pustoszeją również ludzkie serca. Duchowy kościół umiera. Ludzie masowo odchodzą od Boga, tracą wiarę”. Nie każdy przestał wierzyć w Boga, ale wszyscy przestali wierzyć w kościół. Mieszanie religii w politykę zbiera swoje żniwo. My, jako duchowni, szczególnie w tych ciężkich czasach, powinniśmy ludzi wpierać, nie atakować. W ewangelii Mateusza czytamy, że nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci co się źle mają. Zasmuca mnie to, co dzieje się w kościele. Na przykład ten ksiądz, który odmówił komunii wiernemu, tylko dlatego że brał udział w proteście strajku kobiet. Albo publiczne oskarżanie i wyzywanie z ambony. To nie jest nauczanie Chrystusa.

Naszym zdaniem wszędzie tam, gdzie kościół miesza się do polityki, pojawiają się problemy. Radykalizacja Kościoła Katolickiego oraz jego bezkompromisowość, to w rękach PIS niebezpieczna broń.

źródło : wyborcza.pl

To już koniec Kościoła Katolickiego w Polsce


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

7

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
2
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
27
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ