fbpx

Nowe fakty! Sądy będą uniewinniać w sprawie godziny policyjnej. Rząd przestrzega Konstytucji kiedy chce!


7
Subksrybuj nas na Google News

Partia rządząca, która tak pilnie dąży do praworządności i życia zgodnie z Konstytucją, postanowiła zrobić odstępstwo od tej kwestii. Już wiemy, że kościoły w święta pozostaną otwarte. Jednak w Sylwestra obowiązywać będzie godzina policyjna i zakaz przemieszczania się. Jak stwierdzili eksperci jest to wbrew Konstytucji.

W czwartek Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowy plan obostrzeń na grudzień oraz styczeń, o którym możesz przeczytać TUTAJ. Najwięcej kontrowersji wzbudził jednak zakaz przemieszczania się w sylwestra od 19.00 do 6.00 rano. Godzina policyjna ma obowiązywać w całej Polsce. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział, że osoby, które nie będą się stosować do owych obostrzeń będą potraktowane mandatami. Na jakiej podstawie? Tego już nie wiadomo.

Eksperci: sądy będą uniewinniać

– Prawo do przemieszczania się jest zawarte w Konstytucji RP i można je ograniczyć jedynie poprzez uchwalenie odpowiedniej ustawy lub wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Samo rozporządzenie nie jest podstawą do wprowadzenia takiego ograniczenia. Należy jednak oczekiwać, że policja będzie egzekwować przestrzeganie tego zakazu, nakładając mandaty karne lub kierując wnioski o ukaranie do sądu wobec osób, które nie będą stosować się do rozporządzenia. Ostatecznie to sądy rozstrzygną, czy zakaz był należycie umocowany prawnie i czy obwiniony powinien ponieść karę – powiedział Piotr Sobota, prawnik z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Możemy podejrzewać, że w rozporządzeniu znajdą się odstępstwa od zakazu, jak np. ważne sprawy życiowe, wyjście do lekarza czy obowiązki zawodowe. To jednak nie zmienia faktu, że na podstawie rozporządzenia nie można ograniczać konstytucyjnego prawa do przemieszczania się – stwierdza prawnik, karnista, Radosław Baszuk. – Poprawiona niedawno ustawa covidowa co prawda daje możliwości ograniczenia sposobu przemieszczania się, ale nie przewiduje całkowitego zakazu. Zarówno mandaty, jak i wnioski do sądu o ukaranie będą, moim zdaniem, bezzasadne, sprawy w większości zakończą się uniewinnieniem.

Huczne urodziny księdza. “Mamy gorące kiełbaski, pieczone skrzydełka, prosiak, będzie picie – zapraszam”

Marszałek Gosiewska do Jachiry: “Boże, co za ku*wa!” [VIDEO]

Źródło: Wyborcza


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

7

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments