Nowe plany Lichockiej na “niezależne gazety” Zabrać kasę. Niezależne tak, ale nie od nas.


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Po wykupieniu przez PKN Orlen agencji prasowej Polska Press w państwie polskim zawrzało. Fakt ten wywołał wielkie poruszenie w mediach, w których opcja rządząca chwali się obroną polskich interesów, natomiast opozycja zarzuca upolitycznianie i szerzenie propagandy rządowej w zmasowanej skali. Tymczasem jednak lokalne gazety mogą być także zagrożone. W wywiadzie dla radiowej Trójki posłanka Joanna Lichocka powiedziała:

 Jeśli chodzi o wydawanie przez samorządy lokalnej prasy, to rzeczywiście w Polsce mamy problem i też jestem jedną z tych osób w PiS, która opowiada się za tym, żebyśmy znaleźli jakieś rozwiązanie, które ogranicza możliwość samorządom na wydawanie własnych gazetek”

“Niezależne lokalne gazety nie mają szans”

W dalszej części wywiadu posłanka tłumaczy:

“W wielu miejscach powoduje to, że prasa lokalna, prawdziwie niezależna od miejscowych włodarzy, miejscowego układu rządzącego, upada ponieważ burmistrz czy prezydent miasta inwestuje w jakąś swoją lokalną gazetę, samorządową, może wydawać na to środki publiczne, samorządowe, takich jak żaden wydawca lokalny nie ma

Jak wynika z treści wywiadu Joanna Lichocka sugeruje, iż w samorządach lokalnych gazety niezależne od włodarzy nie mają prawa bytu. Chwile później dodaje, że niezależnym gazetom potrzebne jest wzmocnienie. W dalszych słowach Pani poseł sugeruje, iż są już pewne plany mające na celu dekoncentrację mediów, przyznając, że nie ma szans na repolonizację:

“Ustawa repolonizacyjna jest niemożliwa, możliwa jest ustawa dekoncentracyjna. To rzeczywiście jest przygotowywane przez ministerstwo kultury, na wzór rozwiązań we Francji i w Niemczech. Kiedy i czy wdrożone będą prace w Sejmie – to już będzie decyzja PiS”

Ze słów Pani poseł jasno wynika, że rząd najprawdopodobniej już podejmuje jakieś działania, w których ucierpią lokalne gazety. Prawdopodobnie pod pretekstem ochrony “niezależnych od samorządów gazet” zostanie zmienione prawo, o czym sama wspomniała mówiąc:

” można ustawowo ograniczyć procentowo możliwość wydawania przez samorządy pieniędzy na prasę i komunikację medialną, reklamy etc.”

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że plany te nie zostaną zrealizowane, aby mogły zostać zachowane w Polsce chociaż szczątkowe formy pluralizmu medialnego.

Źródła: 300polityka, Polskie Radio.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
1
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
2
NIE WIERZĘ