O włos od tragedii. Młoda Pani kapitan bez uprawnień ale z instruktorem, pilotowała samolot z prezydentem na pokładzie.


5 comments, 3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Podczas lotu z prezydentem, gdy doszło do startu bez kontrolera na służbie, załogę tworzyła kapitan z dwuletnim stażem, której towarzyszył instruktor, bo nie miała aktualnych uprawnień.

Pilotem podczas tego lotu była młoda kapitan, która na ten stopień została awansowana około dwóch lat temu, a do LOT-u przyszła w 2015 roku. Towarzyszył jej w kokpicie doświadczony instruktor, który leciał zamiast pierwszego oficera.Zdaniem naszych źródeł instruktor był na pokładzie, bo kapitan nie miała aktualnych uprawnień do lądowania. – W życiu nie widziałem, by kapitan odnawiał uprawnienia z głową państwa na pokładzie mówi nasz informator z LOt_u .

Fragment rozmowy wieży z Pilotem , na pokładzie Prezydent .

Godz. 22.02
Wieża: LOT 7004, Wieża
Pilot: Jesteśmy.
Wieża: Służba jest zakończona, w tej chwili jest klasa G (General aviation – operacja bez kontroli lotów – red.) i tak de facto tutaj już dalsze manewry po płycie z uzgodnieniem Dyżurnego Portu.
Godz.22.03
Wieża: LOT7004 informacyjnie, w tej chwili są jeszcze załatwiane procedury związane z wydłużeniem pracy Portu Lotniczego i kategorii lotniska. Tak więc poczekajcie jeszcze 2-3 minutki i będzie możliwość kołowania. To jest informacja od Dyżurnego Portu.
Pilot : Startuję , do Widzenia

“Wieżyczko, jak to czasowo jest, bo tu z tyłu nas pytają najważniejsi pasażerowie, co się dzieje” – cytuje “GW” słowa kapitana skierowane do wieży. “Wszyscy zdają sobie sprawę z sytuacji, tak więc wszyscy robią, co mogą” – odpowiedział na to kontroler. Pilot rzucił: “Wiem, ja rozumiem, no z tyłu nas też naciskają, dlatego pytam, żeby ewentualnie rzucić hasłem jakimś”?

Kędryna: nie było żadnych prób kontaktów z pilotem ani nacisków

Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta,kolumna przyjechała na lotnisko zaledwie dwie minuty później, niż to było planowane, a z punktu widzenia przedstawicieli kancelarii “start przebiegał normalnie.Nie było żadnych prób kontaktów z pilotem ani nacisków na załogę. Nie wiemy, co się działo w kokpicie i między wieżą a kokpitem. Mamy informację z LOT, że sprawa jest badana – zaznacza Kędryna.

Piloci nie mieli prawa startować bez kontroli lotów. Bez łączności z formalnie działającymi służbami nie byłoby możliwe wezwanie lotniskowej straży pożarnej , co w przypadku przerwanego startu mogłoby stanowić śmiertelne zagrożenie dla pasażerów i załogi. W lotach HEAD to niewyobrażalne – tłumaczy w rozmowie z nami pilot LOT-u, który pragnie zachować anonimowość.W przypadku prezydenckiego samolotu w Zielonej Górze na przeprowadzenie tej procedury, która według naszego rozmówcy zajmuje kilka godzin, było 8 minut.

“Nie jest wystarczająco dojrzała do lotów z VIP-ami”

Młoda kapitan przyszła do LOT-u w czerwcu 2015 roku po studiach na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Trafiła do oddziału Embraera i przeszła przeszkolenie na tym typie samolotu w części teoretycznej (nauka o systemach samolotu i procedurach) i praktycznej (na symulatorze).

Sama o swojej karierze opowiadała w rozmowie zamieszczonej na jednym z portali społecznościowych w marcu 2018 roku. W tym czasie nie była jeszcze kapitanem, tylko pierwszym oficerem. W rozmowie opowiadała, że najdłuższy lot odbyła do Izraela, i dzieliła się wrażeniami ze swojego pierwszego lotu nocnego.

Czytaj także Duda jechał na cmentarz poświęcić groby i chciał wysłać na cmentarz innych uczestników ruchu.

– Lotniczo jest dobra, ale to nie jest równoznaczne z dojrzałością do lotów z VIP-ami. Podobnie jak najlepszy uczeń w klasie może mieć problemy ze znalezieniem pracy, bo nie może zrozumieć, że szóstki na świadectwie to nie wszystko, by poradzić sobie w życiu – ocenia nasz rozmówca z PLL LOT.

Były inspektor sił powietrznych: niebezpieczeństwo było ogromne

O sprawę zapytaliśmy gen. Tomasza Drewniaka, byłego inspektora sił powietrznych i współtwórcę instrukcji HEAD, która określa procedury dotyczące lotów najważniejszych osób w Państwie.Według niego na loty w strefie nieobjętej kontrolą nie pozwala także zawarta między rządem a PLL LOT umowa na czarter Embraerów.  

Czytaj także Działacz PiS rozbił służbowe auto żony, nie miał prawa jazdy. Samochód należał do państwowej spółki.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

5 comments, 3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
12
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
1
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
9
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
9
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
1 miesiąc temu

I tak jest ze wszystkim, byle jakość na każdym kroku. I jak w tym kraju ma być dobrze? S ko ro wieża jest zamknięta i jest zakaz startów. To jest zakaz. Basta. Albo śpi w hotelu, albo taksówką jedzie do domu. Innego rozwiązania nie ma.

greg
greg
1 miesiąc temu

PIS nagina wszelkie przepisy prawa są tak byle jacy że stwarzają nie tylko zagrożenie dla kraju ale nawet dla siebie.Nie liczą się z nikim i z niczym.Dlatego wcześniej wydarzyła się tragedia Smoleńska.

Lola
Lola
1 miesiąc temu

Absolutnie nie widzę w tej sytuacji powodów do zmartwienia. Wręcz przeciwnie. I oby jak najczęściej latał z kaczalnikiem