fbpx

Obrażenia, zastraszenie i brak środków do życia. Sytuacja ofiar represji na Białorusi w relacji Fundacji ADRA


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

W tydzień po rozpoczęciu pokojowych protestów na Białorusi oraz dokonywanych przez milicję zatrzymań i niejednokrotnie ciężkich pobić, przedstawiciele Fundacji ADRA na Białorusi relacjonują sytuację poszkodowanych. Poważne obrażenia, zastraszanie, fizyczny i psychiczny ból oraz głęboki strach – oto, jaki wyłania się obraz z ich opowieści. Działacze Fundacji organizują pomoc dla tych, którzy wraz z poniesionymi na skutek zatrzymań i pobić obrażeniami stracili szansę na zapewnienie bytu swoim rodzinom.

3 noc protestów i zamieszek, Minsk

Jesteśmy w kontakcie z rodzinami zatrzymanych, które dzieliły się z nami swoimi historiami. Oprócz uczestników pokojowych akcji, na podwórkach czy w bramach zatrzymywano przypadkowych ludzi. Byli bici, często na oczach swoich dzieci i żon, a następnie wpychani do radiowozów i wywożeni w nieznanym kierunku. Nasi rozmówcy opowiadają, że nigdy nie widzieli takiego okrucieństwa. Zabierano dzieci, kobiety, mężczyzn, starców. Po pobiciu lub uwięzieniu wielu rozebrano i wyrzucono z samochodów poza miastem, w lesie lub na otwartym polu. Wypuszczane osoby były zastraszone, pobite, głodne, pozbawione rzeczy osobistych – opisuje dramatyczne wydarzenia Andriej Katsal, dyrektor ADRA Białoruś.

Osoby przebywające na oddziale izolacyjnym były ofiarami zastraszania, przemocy i ciężkich pobić. W celach o długości 20 metrów przetrzymywano do 70 osób. Ludzie na zmianę siedzieli na betonowej podłodze – relacjonuje Katsal.

Działacze ADRA Białoruś od początku zaangażowali się w pomoc, skupioną na zaspokojeniu najważniejszych w danym momencie potrzeb poszkodowanych. Nasi wolontariusze pod ścianami aresztów organizowali ciepłe posiłki, herbatę, kawę, ciepłe koce oraz udzielali pomocy medycznej. Transportowaliśmy również bezpłatnie uwolnionych ludzi do ich domów, przywoziliśmy ciepłą odzież i wodę dla uwięzionych – opowiada dyrektor ADRA Białoruś.

Krewni zatrzymanych po wyborach Fot. Vadim Zamirovsky

Organizacja stara się nawiązać kontakt z jak największą liczbą osób potrzebujących pomocy, co nie jest łatwe w obecnej sytuacji politycznej, a także na skutek strachu, w jakich żyją ofiary zatrzymań i pobić.

Poszkodowani, do których dotarliśmy, są w fatalnej formie psychicznej. Boją się wychodzić z domu i pokazać komukolwiek, rozmawiać z osobą, której dobrze nie znają, opowiadać o sobie i swoich doświadczeniach, odebrać telefon. Są przerażeni możliwością dalszych represji. Z tego powodu docieranie do poszkodowanych, współpraca z nimi i udzielanie im pomocy to długotrwały proces stopniowego zdobywania i budowania zaufania – opowiada Andriej Katsal.

Jak opowiadają działacze ADRA Białoruś, po wielotysięcznych zatrzymaniach w pierwszych dniach protestów sytuacja uspokoiła się. W tej chwili głównym celem organizacji jest pomoc poszkodowanych w materialnym przetrwaniu dramatycznego czasu. Skupiamy się na pomocy najuboższym rodzinom, w których jedyny żywiciel rodziny na skutek aresztowania i pobić doznał urazów i ran, które uniemożliwiają mu pracę i zapewnienie bytu najbliższym. Jesteśmy już w kontakcie z co najmniej 100 takimi rodzinami i ta liczba cały czas rośnie – mówi dyrektor ADRA Białoruś.

Fundacja ADRA Polska angażuje się z pomoc poszkodowanym na Białorusi. Proceduje pierwsza transzę pomocy pieniężnej i prowadzi zbiórkę środków na rzecz ofiar.

Naszą misją jako Fundacji ADRA jest pomoc ofiarom konfliktów politycznych i zbrojnych oraz kataklizmów na całym świecie. Obecnie prowadzimy zbiórki i angażujemy się w pomoc ofiarom wybuchu w Bejrucie oraz powodzi i przedłużającego się kryzysu humanitarnego w Jemenie. Nie mogło nas też zabraknąć na Białorusi – komentuje Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Kobieta poszkodowana w wyniku ataku OMONu na protestujących

Zbieramy środki na pomoc poszkodowanym i rannym w protestach oraz ich najbliższym. Apelujemy i prosimy o wsparcie, którego można udzielać za pośrednictwem naszej strony internetowej – każda kwota ma wielkie znaczenie! Środki przeznaczymy na paczki żywnościowe oraz pomoc finansową dla najuboższych rodzin, które na skutek represji i pobić straciły jedyne źródło utrzymania. Od poszkodowanych wiemy, że w tej chwili podstawową i palącą kwestią jest fizyczne i materialne przetrwanie tego dramatycznego czasu. Te rodziny nie mają jak przetrwać bez naszej pomocy – apeluje prezes Fundacji ADRA Polska.

Protest w Brzesciu Fot. Stanislav Korshunov

Jak można pomóc?

  • Wpłacając datek za pośrednictwem strony www.adra.pl/bialorus
  • Dokonując wpłaty na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „Białoruś”.


Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku w ramach 13 projektów Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.

Więcej o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments