fbpx

Państwa europejskie zamykają kościoły. W Polsce nawet się na to nie zanosi


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Wiele państw europejskich postanowiło zamknąć kościoły już podczas pierwszego lockdownu. Obecnie zrobiła to już między innymi Wielka Brytania, Irlandia czy Belgia. Wydaje się to słuszną decyzją, zwłaszcza, że chyba wszyscy wiemy, ile wiernych potrafi się zebrać w kościele podczas niedzielnej mszy.

W Austrii kościoły były zamknięte już podczas pierwszego lockdownu. Od 2 listopada obowiązują nieco inne obostrzenia – nabożeństwa w kościołach odbywają się, lecz niezbędne jest zachowanie dodatkowych środków sanitarnych. Odwołane, lub przesunięte w czasie są ceremonie takie jak chrzty, pierwsze komunie, bierzmowania i śluby. Odwołane są również pielgrzymki piesze. Od 3 listopada obowiązuje zwiększenie dystansu społecznego w kościołach aż o 1,5 m. Trzeba również zasłaniać usta oraz nos. Takie rozporządzenia wydała Konferencja Biskupów. Zaleca się korzystanie z programów i ofert religijnych w radio i telewizji oraz w mediach prywatnych i kościelnych.

Belgia zamknęła kościoły na ponad miesiąc

Tam nabożeństwa są zabronione aż do 13 grudnia. Dozwolone są oczywiście pogrzeby, lecz z ograniczeniem do 15 uczestników. W ślubach natomiast mogą uczestniczyć tylko para młoda, świadkowie i sprawujący ceremonię. Biskupi stanowczo protestują, uważają, że drzwi kościoła powinny być otwarte, dla każdego kto potrzebuje pomocy duchowej. Na stronie głównej Konferencji Episkopatu opublikowano spis nabożeństw, które są transmitowane na żywo w radiu, telewizji i mediach społecznościowych w okresie obowiązywania obostrzeń. Zachęca się do wysyłania maili i telefonowania do swoich kapłanów oraz do aktywności w mediach społecznościowych.

W Czechach msze są zawieszone

W czeskich kościołach przebywać mogą najwyżej dwie osoby. W związku z tym niektórzy biskupi zdecydowali o zawieszeniu mszy świętych, oprócz pogrzebów. Wiele parafii ma możliwość transmisji nabożeństw online, ceremonie można obejrzeć też w telewizji czy posłuchać w radiu.

We Francji zakaz publicznego sprawowania kultu

Od 29 października do początku grudnia obowiązuje zakaz publicznego sprawowania kultu. Kościoły będą otwarte oraz będzie możliwość przyjmować sakrament pojednania. Kapłani mogą mogą prowadzić duszpasterstwo indywidualne.

Portugalia – wekeendowy zakaz wychodzenia z domu

Od 14 listopada obowiązywać będą nowe obostrzenia na terenie 121 powiatów najbardziej dotkniętych Covid-19 – zakaz wychodzenia w soboty i niedzielę z domów pomiędzy godzinami 13:00 – 5:00. W tych godzinach tych kościoły będą zamknięte. 

Irlandia – biskupi protestują

Szef rządu w Dublinie sprzeciwił się stanowisku biskupów i wyjaśnił, że jest to konieczne między innymi z powodu, iż Irlandia jest pierwszym kraje UE, którą dotknęła druga fala koronawirusa. Zakaz ma obowiązywać sześć tygodni, co ma, jak się argumentuje, „uratować” Boże Narodzenie.

W Wielkiej Brytanii nabożeństwa również zakazane

Od 5 listopada do 2 grudnia w Wielkiej Brytanii zakazany jest udział we mszy świętej i nabożeństwie. Wyjątkiem są pogrzeby, w których udział może brać maksymalnie 30 osób. Zaleca się oglądanie transmisji mszy świętych na żywo przez internet. Episkopat ogłosił dzień 21 listopada czyli wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, narodowym dniem modlitwy o zakończenie pandemii.

W Polsce przekroczono już 25 tys. zakażeń na COVID-19. Niestety nadal nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana kwestia otwartych kościołów.

Źródło: onet.pl

Dziwiszowi nic nie grozi! Zadbał o Lecha – PiS zadba o niego. Jakie korzyści czerpie kardynał z pochówku pary prezydenckiej na Wawelu?

Biskupi, którzy kryli księży pedofilów


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ