Papież – Nienawiść polityków do żydów, cyganów i homoseksualistów przypomina mu Adolfa Hitlera.


[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] P [/boombox_dropcap]

apież w piątek udzielił audiencji w Watykanie uczestnikom kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego. Mówił o szerzeniu nienawiści, oraz o grzechu przeciwko własnemu środowisku naturalnemu.

Kultura nienawiści i nadużywanie władzy

Papież ubolewał, że kultura marnotrawstwa przeradza się w kulturę nienawiści, czego przykładem, jak powiedział, jest ponowne pojawienie się symboli i działań typowych dla nazizmu.  Mówił też, że politycy, którzy podsycają nienawiść wobec homoseksualistów, Cyganów czy Żydów, przypominają mu Adolfa Hitlera. –

To nie przypadek, że w ostatnim czasie następuje odrodzenie symboli charakterystycznych dla nazizmu – stwierdził Franciszek. Dodał, że wypowiedzi niektórych polityków przywodzą mu na myśl “przemowy Hitlera z 1934, czy 1936 roku”. – Wraz z prześladowaniami Żydów, Cyganów oraz osób o skłonnościach homoseksualnych działania te stają się dziś typowe i reprezentują par excellence kulturę nienawiści. Tak właśnie robiono w tamtych czasach i dziś dzieje się to ponownie – przekonywał Franciszek.

Pope Francis-Audience- International Association of Penal Law 2019-11-15

Papież Franciszek mówił także o niektórych pogarszających się problemach, takich jak „niewłaściwe stosowanie aresztu przedprocesowego” oraz uzasadnianie przestępstw przez siły bezpieczeństwa jako uzasadnionych form obrony i wykonywania obowiązków.

Zbrodnie przeciwko ludzkości

Papież powiedział, że prawo karne nie może być obce zachowaniom, w których rządzący wykorzystują kruche sytuacje społeczne ze szkodą dla dobrobytu zbiorowego. „Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy ceny dłużnych papierów wartościowych są sztucznie obniżane przez spekulacje, bez obawy, że wpłynie to lub pogorszy sytuację ekonomiczną całych narodów”.

Kiedy takie czyny prowadzą do głodu, nędzy, przymusowej migracji i śmierci z powodu chorób, których można uniknąć, katastrofy ekologicznej i etnocydów rdzennej ludności, Papież powiedział, że są one równie poważne jak zbrodnie przeciwko ludzkości.

Występowanie przeciw własnemu środowisku naturalnemu – jest grzechem ekologicznym

Według papieża Franciszka działania takie jak ogromne zanieczyszczenie powietrza, ziemi i zasobów wodnych, niszczenie flory i fauny na dużą skalę oraz wszelkie działania mogące doprowadzić do katastrofy ekologicznej lub zniszczenia ekosystemu powinny być uważane za „ekobójcze” i muszą nie pozostać bez kary. 

W związku z tym przypomniał Synod dla regionu Panamazon, który zaproponował zdefiniowanie aktu lub zaniechania przeciwko Bogu, przeciwko bliźniemu, społeczności i środowisku, jako „grzech ekologiczny”.

Sprawiedliwość, która leczy 

Według papieża Franciszka, popełnienie zła nie usprawiedliwia narzucenia innego zła w odpowiedzi. Jest to kwestia „oddania sprawiedliwości ofierze, a nie egzekucji agresora”.

W chrześcijańskiej wizji model sprawiedliwości znajduje doskonałe odzwierciedlenie w życiu Jezusa, który po poddaniu się niesprawiedliwości przynosi przesłanie pokoju, przebaczenia i pojednania. Te, powiedział, są wartościami, które są trudne do osiągnięcia, ale niezbędne dla dobrego życia wszystkich.

Źródło; Vatican News , PAP

 

Exit mobile version