fbpx

Podwójne emerytury duchownych stały się faktem. Zwykli Polacy znowu oszukani!


2 comments, 12
Subksrybuj nas na Google News

Jak informuje “Super Express”, emerytury księży rosną dwa razy szybciej, niż świadczenia pobierane przez zwykłych Polaków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest podwójna waloryzacja.

Emerytury zwykłych Polaków waloryzowane są raz do roku – 1 marca. W związku z tym, ich świadczenia rosną z roku na rok o kilka procent. W zeszłym roku waloryzacja emerytur wyniosła 3,24%.

Jak się okazuje, polscy księża są w znacznie lepszej sytuacji, niż szarzy obywatele. Z dokumentów MSWiA, na które powołują się dziennikarze portalu se.pl, wynika, że emerytury przedstawicieli stanu duchownego rosną dwa razy szybciej!

Jak to możliwe?

Każdy ksiądz po 65. roku życia, otrzymuje ZUS-owską emeryturę, która podlega zwykłej waloryzacji. Jest jeszcze jedna składnia budżetu emerytowanego dostojnika, bowiem po ukończeniu 75 roku życia otrzymuje również pieniądze z Funduszu Kościelnego.

Podwójna waloryzacja

Jak podaje portal – według dokumentów MSWiA, w 2019 roku, księża po 75. roku życia, poza waloryzacją (2,86%) otrzymali również podwyżkę świadczenia z Funduszu Kościelnego (4,08%).

W efekcie, świadczenia księży podlegały podwójnej waloryzacji !!!

Dziennikarze Super Expressu zauważyli też, że księża płacą niższe podatki, zaś świadczenia, które otrzymują, nie są jawne!

Warto również podkreślić, że jedynym źródłem finansowania Funduszu Kościelnego, jest budżet państwa, a zatem pieniądze trafiające do duchownych, pochodzą z podatków wszystkich obywateli. – poinformowano.

Wysokość emerytury księdza zależna jest od tego, jakie piastował stanowisko czy w jakiej był parafii. Średnia emerytura księdza proboszcza to suma ok 5 tys. zł.

Z kolei emerytura biskupa może wynieść nawet ok. 10 tys. zł. Emerytowani duchowni mogą liczyć też na inne dodatki z ZUSu, na przykład na tzw. “trzynastki”.

źródło: se.pl , o2.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 comments, 12

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
2
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
16
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
2
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PAKO
PAKO
10 miesięcy temu

Dzieci księży powinny dziedziczyć ich emerytury !!!

Fikiki
Fikiki
10 miesięcy temu

Yebać kler