Polacy toną w długach, a kryzys dopiero przed nami. Dług rekordzisty przyprawia o zawrót głowy.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Polacy nie mając wyboru skąd wziąć pieniądze na utrzymanie zapożyczają się lawinowo. Ich zaległości kredytowe i pozakredytowe wzrosły w pierwszym kwartale o ponad 2 mld zł. Skutki epidemii dopiero zaczną się ujawniać. Co tydzień dowiadujemy się o kolejnych bankructwach firm, albo poważnych redukcjach pracowników.

Pomoc rządu na pewno w jakimś stopniu pomogła przetrwać niektórym firmom, ale nie wszystkim. W kwietniu upadłość ogłosiło 30 firm, w maju 49, a w czerwcu aż 57. W ocenie ekspertów Euler Hermes, najgorsze dopiero jednak przed nami. Spodziewają się oni, że większość przypadków niewypłacalności dopiero nadejdzie – głównie między końcem 2020 r. a pierwszą połową 2021 roku. Szacują, że Globalny Wskaźnik Niewypłacalności prawdopodobnie osiągnie rekordowy poziom, rosnąc o 35 proc. do 2021 roku.

Jeszcze gorzej na na rynku pożyczek i kredytów hipotecznych.

Zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły w pierwszym kwartale o ponad 2 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się w tym czasie o prawie 37 tys. osób. Teraz BIG InfoMonitor wylicza, żel liczba ta wzrosła o kolejne 30 tys. Kwota zaległości powiększyła się o ponad 1,2 mld zł.

– Wprawdzie to znacznie mniej niż w pierwszych miesiącach tego roku, ale dwukrotnie więcej niż przed rokiem w całym drugim kwartale – tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Największy wzrost odnotowano na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz w grupie osób po 64. roku życia. Na koniec maja zaległości wynoszące min. 200 zł opóźnione o co najmniej 30 dni miało 2 864 080 osób. Łącznie zaległości sięgały blisko 81 mld zł – dodaje.

Co trzeci Polak stracił cześć dochodów z powodu koronawirusa i lockdownu. 5% straciła całkowicie dochody.

Dług rekordzisty to 73,5 mln zł Połowa dłużników rekordzistów pochodzi z Mazowsza, choć największe niespłacone zobowiązania ma obecnie 64-letni mieszkaniec Lubelszczyzny, którego łączna wartość zadłużenia wynosi już prawie 73,5 mln zł. Na liście są też panie, 38-latka z mazowieckiego z długiem sięgającym 45,4 mln zł, zajmuje trzecią pozycję.

Źródła Onet i Big Informator


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments