fbpx

Polska Armia Teoretyczna. szokujące opinie wojskowych amerykańskich o polskiej Armii


32 comments, 11.1k
P

olskie siły zbrojne wciąż pozostają  masą upadłościową po Ludowym Wojsku Polskim. Nie posiadają już jednak ich kompetencji taktycznej (operacyjnej nie było – była zakazana). Posiadamy w większości ten sam sprzęt, tylko już na wykończeniu i nieadekwatny do dzisiejszych potrzeb. Brak dużych ćwiczeń, brak nowego sprzętu, brak gotowości bojowej. Obecnie w Polsce żadna jednostka nie pełni dyżuru bojowego. Żołnierze zawodowi często mieszkają ponad 20 kilometrów od jednostek, zaś składy amunicji, paliw i sprzętu są często w innych miejscowościach niż jednostki bojowe.

Mamy armię defiladową

Polska Marynarka nie istnieje. Jedyny jej skuteczny komponent to Morska Jednostka Rakietowa, czyli wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych na ciężarówkach. Brak modernizacji, brak nowych okrętów, brak amunicji (np. rakiet, torped)Były szef MON Antoni Macierewicz zapowiadał swego czasu, że Polska zakupi okręty podwodne. Choć jest to sprzęt skuteczny, to jednak Polska jest państwem o granicach głównie lądowych, a potencjalni przeciwnicy raczej przyjdą lądem. Należy się chyba zastanowić, czy rzeczywiście są one zakupem pierwszej potrzeby.

Wojska lądowe, których częścią są jednostki pancerne, pozostają główną siłą państwa polskiego.. Sprzęt jest starszy od żołnierzy czasem o całe pokolenie , niemodernizowany. Brak jest zgrania pododdziałów, brak realistycznych szkoleń.

Jednak najbardziej rażącym wskaźnikiem ich słabości są zdolności przeciwpancerne. Polska brygada zmotoryzowana (Rosomaki) ma 9-razy mniej środków przeciwpancernych niż jej amerykański odpowiednik na Styker’ach. Polskie bojowe wozy piechoty nie mają takich zdolności wcale, ponieważ przeciwpancerne pociski rakietowe, które miały na stanie były tak stare, że trzeba było je zezłomować.

Problemem polskiej armii jest również  serwilizm kadry oficerskiej i patologiczna zależność w kwestiach merytorycznych od analfabetów wojskowych na stołkach ministerialnych.

Wojska Obrony Terytorialnej kosztem armii zawodowej

Dodatkowo sztandarowy pomysł PiS, czyli tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej  zabiera  finanse z głównych projektów modernizacyjnych. W zamyśle propagatorów wojska te powinny spowodować uwolnienie sił operacyjnych z drugorzędnych kierunków i pozbawić przeciwnika swobody operacyjnej na naszym terytorium. 

Jest to współczesna inkarnacja Pospolitego Ruszenia .

Eksperci wojskowi twierdzą ,że jest to jednak projekt podwójnie nietrafiony. Po pierwsze jest całkowicie uzależniony od dowództwa w Warszawie. Zarówno decyzyjnie jak i logistycznie. Nie jest więc w stanie samodzielnie stawić skutecznego oporu/związania sił przeciwnika. Po drugie jest stworzony odgórnie i jako formacja płatna. w ten sposób uszczupla  finanse  armii.

Na tę formację przeznaczono 880 mln zł, w drugim, 2018, już 1,1 mld, w trzecim, 2019 r., według wciąż nieuchwalonego ostatecznie projektu budżetu ma to być ponad 1,5 mld zł!

Do tych kwot należy dodać prawie 400 mln zł wydanych w 2016 r., gdy WOT były zaledwie biurem w ramach MON, a dowództwa budowano  „bez żadnego trybu”…

A jakiego zdania są o polskiej armii nasi amerykańscy sojusznicy…?

Od 2 do 9 marca na poligonach w Niemczech (Grafenwoehr), Polsce (Toruń) i na Łotwie (Adazi) prowadzona była aktywna faza wielonarodowych manewrów Wojsk Lądowych USA w Europie DYNAMIC FRONT 19. W tych manewrach brało udział około 3200 żołnierzy z 29 krajów, w tym z Gruzji i Ukrainy. DYNAMIC FRONT 19 to przede wszystkim ćwiczenia artylerzystów, którzy mieli realizować zadania specjalne za pomocą 100 pojazdów artyleryjskich USA i partnerów.

Start  tegorocznych manewrów DYNAMIC FRONT 19 zaczął się od skandalu! 

Żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej kategorycznie odmówili udziału w ćwiczeniach w Polsce i postanowili odbywać swoją część manewrów na Łotwie. Amerykanie wyjaśniają swój wybór złą opinią o wspólnej pracy z polskimi żołnierzami u amerykańskich wojskowych z poprzednich edycji manewrów w Polsce

 – powiedział  informator zbliżony do MON.

 Wpis amerykańskiego porucznika Jessie Park, na temat tegorocznych manewrów a również poprzednich treningów w Polsce mówi wszystko..

„Przyjeżdżamy na manewry po to, by ćwiczyć ważne dla zawodowych żołnierzy umiejętności, które będą niezbędne podczas realnego boju, chcemy nauczyć się czegoś nowego, a nie tylko przekazywać swoje doświadczenie. Lecz w Polsce to jest niemożliwe, ponieważ polscy żołnierze nie są fachowcami, Polskie wojsko podobne jest do obozu dziecięcego, harcerzy z atrapami broni. Mają początkowe podejście do sztuki wojennej, mają złe przygotowanie zawodowe, rzadko trzymają w ręku realną broń, nawet wyglądają fatalnie – mundury są brudne i nie pasują na nich, żywienie żołnierzy na poligonach nie odpowiada normom itp. Współpracę utrudnia fakt że prawie 90 proc. żołnierzy polskich, w tym oficerzy nie znają języka angielskiego” – 

skarży się porucznik J.Park. 

Wskutek tego 1.Dywizjon 147.Pułku Artylerii Gwardii Narodowej z Niemiec  wyjechał na manewry na poligon Adazi na Łotwie.

Już rok temu nasi partnerzy z NATO podczas manewrów Anakonda-18  mówili :

„Niektórzy wyglądają jak świnie, a przygotowanie fizyczne mają takie że jak poszli na marsz to podobno później dwa dni nie mogli chodzić” – 

dzieli się swoją opinią o polskich kolegach sierżant Saulius Laisonas z Litwy .

„Pośmiewisko w NATO. Mundury im chociaż kupcie, żeby nie wyglądali jak zgraja partyzantów z byłej Jugosławii w latach 90” 

– kpi z Wojska Polskiego żołnierz o niemieckich oznakach rozpoznawczych.

Były dowódca 12. Brygady generał brygady Dariusz Górniak miał niestety  rację: 

„Wyszkolenie żołnierzy wojska polskiego na takim samym poziomie jak wyszkolenie tych samych żołnierzy podczas strzelania salwy honorowej na cmentarzu centralnym w Szczecinie. Od razu widać, że jesteśmy światowym mocarstwem, ale w produkcji świń i jabłek”.

  czyli jest tak jak w internetowym dowcipie;   

 Szeregowy Kowalski, Do czego służy polska armia ?

-Polska armia służy do mszy, obywatelu poruczniku !

A biorąc pod uwagę stan polskiej  armii , chyba powinniśmy się modlić o pokój…


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

32 comments, 11.1k

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
207
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
22
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
5
ZABAWNE
WOW WOW
5
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
9
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
34
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
6
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
15
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pwidmo
pwidmo
2 lat temu

Ale to chyba wina wszystkich rządów po 1989 roku?

markus
markus
Odpowiedź do  pwidmo
2 lat temu

A to nie wiesz kto zlikwidiwał przetarg na caracale, kto zlikwidiwał polski wywiad wojskowy, kto zdemontował chwaloną na świecie brygade pancerną, kto wypieprzył z wojska doświadczonych na misjach a Iraku, Afganistanie żołnierzy znających języki obce sztukę wojenną i poprzyjmował harcerzy żee straży miejskiej do armii a z szeregowców porobiło generałów, misiewiczom nadał najwyższe odznaczenia państwowe. Jednym z odpowiedzialnych za rozmontowanie polskiej armii jest ruski agegent antoś Aviator. Ten jebany rząd powinien stanąć przed sądem i zapierdalać w kamieniołomach za zdradę ojczyzny z tym małym chujkiem na czele. Jeszcze I’m majątki powinni odebrać bo milionów nakradli w przeliczeniu na jednego bo… Czytaj więcej »

Aaa
Aaa
Odpowiedź do  markus
2 lat temu

To jest tak zajebisty komentarz, że aż go sobie że screenuje 😉 w sedno

Mateusz
Mateusz
Odpowiedź do  markus
2 lat temu

A jak wsadzisz tłustą świnie bez pojęcia o czymkolwiek do dobrego sprzętu to będzie go potrafiła wykorzystać?

Cokrateś
Cokrateś
Odpowiedź do  markus
2 lat temu

Identyfikuję się z twoim zdaniem jota w jotę.

pyk
pyk
Odpowiedź do  markus
2 lat temu

Tak , a poprzednicy to same kurwa orły. Wszystkie rządy robią tylko jedno, rozpierdzielają Polskę na strzępy we wszystkich obszarach.

assssssss
assssssss
Odpowiedź do  pwidmo
2 lat temu

Napisz od razu ,że to wina Konfederacji’ ,bo nie lubi Pis’u !

Wojtas
Wojtas
Odpowiedź do  pwidmo
2 lat temu

Tak po 2000r, wcześniej była doktryna końca historii ,jak się okazało słuszna tylko przez 10 lat

Sibi
Sibi
Odpowiedź do  pwidmo
2 lat temu

Tu akurat się mylisz. Po 89 były dwie koncepcje: 1/ olbrzymia redukcja 300-350 tys. etatów, likwidacja masy koszarowej i sprzętowej, zaoszczędzone środki miały być przeznaczone na modernizację. 2/ze względów społecznych ( duże bezrobocie) podjeto decyzje o stopniowej, powolnej redukcji, utrzymaniu garnizonów w miejscach szczególnie dotkniętych bezrobociem, dlatego dziś mamy garnizony pod nosem ruskich lub w lasach zachodniej Polski. Czy podjęto słuszną decyzję? W tamtym czasie TAK. Jednak po roku 2000 należało odejść od poboru , dokończyć radukcję i relokację garnizonów, ale tego nie zrobiono. Jestem zwolennikiem armii zawodowej, ale zawodowej profesjonalnej, bez wpływów politycznych na decyzje personalne, bo to tworzy… Czytaj więcej »

lwie serce,
lwie serce,
2 lat temu

, a jak rządzili wasi POplecznicy to wychwalaliście ich pod niebiosy jesteście gadzinowe zdradzieckie nasienie…

Ala
Ala
Odpowiedź do  lwie serce,
2 lat temu

Lwie serce ,ale chyba w kaczej dupie.

klim
klim
2 lat temu

To niestety prawda co w artykule jest napisane, a i prawda że wszystkie rządy po 89 powinny być rozstrzelane łącznie z tym obecnym. Armia trudno to pojac ale jest w rozsypce maksymalnej. To że angielskiego nie zna to pikujs wkoncu to oni tu przyjechali na ćwiczenie nie my do nich i można powiedzieć że to też źle że nie znali polskiego. Ale fakty z ubiorem czy bronią są niezaprzeczlne.

jan
jan
2 lat temu

to nasi zolnierze sa jeszcze gorsi od amerykanow ,to juz calkiem zle.nie dziwie sie ze nasi zolnierze chodza czesto sie modlic i prosic boga o pokoj

Bart
Bart
2 lat temu

Bzdura nasza armia da sobie radę. Cały czas tylko krytykujecie, bo nic innego nie umiecie robić. Podła propaganda.

Wojtas
Wojtas
Odpowiedź do  Bart
2 lat temu

Chyba z wywieszeniem białej flagi.

Robert
Robert
2 lat temu

Komu Pani redaktor służy ? Napewno nie naszej Ojczyźnie Rzeczpospolitej Polskiej. To co Pani firmuje swoim nazwiskiem to stek bzdur. https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/klamstwa-o-polskiej-armii-element-wojny-hybrydowej,879683.html

ewe
ewe
Odpowiedź do  Robert
2 lat temu

przestan juz hejtowac mocherze kto ci teraz płaci?

probus
probus
2 lat temu

Panie ministrze Błaszczak? Czy nie byłoby lepiej zająć się prawdziwymi czołgami? Bardzo źle dzieje się! – https://probus.blogspot.com/2019/11/panie-ministrze-baszczak-czy-nie-byoby.html

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Ja myślałem ,że Wojska Obrony Terytorialnej to takie trochę wojsko “królowej Jadwigi albo takie szwejki ” ale okazauje sie ,że jednak ostro dostają w dupę i jest dyscyplina . Nie jestem za rozmienianiem na drobne pieniędzy na wojsko i tworzenie nowych formacji zamiast doposażać i doszkalać “wysokospecjalistycznych ” ALE CO MA ZROBIĆ MŁODY CZŁOWIEK JAK MÓJ SYN jak chce z pobudek PATRIOTYCZNYCH iść w ślady swojego pradziadka , mojego ojca i moje . Co ma tylko grać na komórce , myśleć i dobrach materialnych i DALEJ TO PUSTKA .

pm3
pm3
Odpowiedź do  Andrzej
2 lat temu

Zawsze może wstąpić do wojska zawodowego. A jak będzie okazja, to dać się zabić, jak na polskiego patriotę przystało.

Groshek
Groshek
2 lat temu

Ten artykuł to sprawa dla prokuratury.

etyttt
etyttt
2 lat temu

przeciez to jest celowo robione pis niszczy POLSKĘ oraz nasze wojsko

wkurwiona emerytka.
wkurwiona emerytka.
Odpowiedź do  etyttt
2 lat temu

Wina Pisu że daje miliony na kościół i włazi do dupy klerowi ale co robiło po to są dopiero złodzieje i mąciciele.PO nie może przeboleć porażki i chociaż PIS też mi lata to pójde głosować na PIS.

klerdobudy
klerdobudy
2 lat temu

Najważniejsze że juz w każdej kompanii a niedługo i w drużynie jest albo będzie ksiądz-kapelan w stopniu najlepiej majora, onże wymodli wszystko co należy u pana swego w niebie,i wszystko będzie git, bo na razie jest kit i popelina! I miliardy wyrzucane w błoto!

Wujek dobra rada
Wujek dobra rada
2 lat temu

Ruda i wielki nochal pewnie chłopa nie ma…

Look7
Look7
2 lat temu

Likwidacja poboru. Fatalne zarządzanie.

ana
ana
2 lat temu

Jeśli chodzi o obecny stan naszej Armii, to faktycznie jesteśmy w krytycznej sytuacji. Ale cóż są rzeczy ważne i ważniejsze, my zwykli obywatele nie mamy na to wpływu. Skoro PiS zamierzał wygrać następne wybory, musiał dać 500+ i wszystkie inne plusy, które obiecał w kampanii wyborczej. Dlatego ARMIA, PUBLICZNA SŁUŻBA ZDROWIA, EDUKACJA I INNE INSTYTUCJE UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ, MUSIAŁY ZEJŚĆ NA DALSZY PLAN. Ale “nie ma co dramatyzować”, jeśli nawet wróg nas zaatakuje, to przynajmniej pomrzemy z pełnymi brzuchami – NO NIE.

szeregowiec
szeregowiec
2 lat temu

To nasze wojsko jest maksymalnie śmieszne. Chodzą do roboty na osiem godzin i gdyby Putin chciał nas najechać to musi to zrobić o 15:45. Wtedy całe wojsko podąża na obiad do domu i armia jest unieruchomiona. To że wstydzą się wojskowi swej śmiesznej profesji w wykonaniu polskim widać po wychodzącej z wszystkich obiektów wojskowych do domu cywil bandzie. Jako cywile przychodzą do koszar, tam się przebierają w swe szmaciarskie ciuchy i po zakończeniu dnia “pracy” wychodzą do domów jako cywile.

Bogusław Masliński
Bogusław Masliński
2 lat temu

Wypowiedz ministra III RP „ polska to chuj dupa i kamieni kupa”
A jak ma być armia w tym kraju „ Atrapa wojska polskiego”

smutny
smutny
1 rok temu

Smutne i przerażające ale prawdziwe w 100 %