fbpx

Polski wynalazek: zdjęcie do dowodu z własnej kanapy


4 comments, 5
Subksrybuj nas na Google News

By zrobić fotkę do dowodu osobistego, czy paszportu nie musisz wychodzić z domu. Trzech braci z Warszawy znalazło sposób, by każdy sam w kilkadziesiąt sekund mógł sobie zrobić profesjonalne zdjęcie biometryczne. Z ich internetowej platformy PhotoAiD korzysta już cały świat. W ramach akcji społecznej #fotozkanapy do końca marca można zrobić sobie zdjęcia do dokumentów za darmo. 

Z danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wynika, że z powodu pandemii i ograniczonej pracy urzędów systematycznie spada liczba wydawanych dokumentów. Porównując rok 2020 do 2019 spadek ten wyniósł aż 50 procent. W 2021 roku ponad półtora miliona Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty – ale tylko do 1 sierpnia można to zrobić całkowicie online. Warto więc jak najszybciej ściągnąć darmową aplikację PhotoAiD, zrobić sobie zdjęcie i bez wychodzenia z domu złożyć wniosek do urzędu.

W sierpniu wejdą w życie nowe unijne przepisy i o nowy dowód osobisty trzeba będzie wnioskować podczas osobistej wizyty w urzędzie. W warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców, a do warstwy graficznej dowodu powróci podpis jego właściciela. Po co to wszystko? To unijne przepisy, które mają zmniejszyć ryzyko fałszerstwa. Polska musi się do nich dostosować, a pandemia tego nie ułatwia.

Twórcy PhotoAiD – bracia Młodzcy zaczynali siedem lat temu od sieci budek do szybkiego robienia i wywoływania zabawnych fotografii. Gdy w czasie lockdownu firma z dnia na dzień straciła możliwość zarabiania na podstawowym biznesie, postanowili rozwinąć się on line. Wiedzieli, że większość stacjonarnych punktów fotograficznych była zamknięta, a bez ważnego dokumentu trudno załatwić cokolwiek w banku, urzędzie, czy wyjechać za granicę. – Zamiast płacić kilkadziesiąt złotych u fotografa, można zrobić urzędowe zdjęcie w domu, przy użyciu internetowej kamerki czy smartfona. Później wczytać je do naszego systemu, a ten sam usunie niepotrzebne tło i dobierze odpowiednią wielkość zdjęcia, tak by spełnić formalne wymagania.

PhotoAiD.com pojawiło się w sieci w listopadzie 2019 roku, a niedługo potem powstała aplikacja na Androida – mówi Tomasz Młodzki współzałożyciel firmy FunFotos. 

System jest dziecinnie prosty. Wybierasz potrzebny Ci dokument, robisz zdjęcie smartfonem, wczytujesz do systemu i…w kilka sekund masz już spełniające wszystkie wymogi zdjęcie do dowodu, paszportu, legitymacji szkolnej.

Nad PhotoAiD bracia pracowali jeszcze przed pandemią, ale traktowali to jako poboczny projekt. Teraz przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim skoncentrowali się na tym, w co zawsze wierzyli, ale na co wcześniej nie mieli czasu. – Gdy traci się ponad 90% przychodów z dnia na dzień, można się popłakać, ale my woleliśmy zakasać rękawy, wykorzystać to, czego się do tej pory nauczyliśmy, i wziąć się do roboty. Stanowimy różnorodne trio. Każdy jest wizualnie
i charakterologicznie inny. Ja kończyłem prawo, jeden brat matematykę i informatykę, a drugi matematykę i filozofię. Działamy razem już 10 lat. Rodzina jest siłą – dodaje Tomasz Młodzki. 

Z platformy PhotoAiD do robienia zdjęć urzędowych korzystają już klienci z ponad 30 krajów,
w tym z USA, Kanady, Brazylii, Chile, Peru i RPA. Podczas lockdownu bracia otworzyli też lokalny punkt druku zdjęć w Bostonie. To dla tych, którym nie wystarczy elektroniczna wersja fotki. – Odpowiadamy naszym klientom w ich języku, znamy wymagania dotyczące zdjęć, których potrzebują i procedury wnioskowania o dokumenty w ich kraju. Mamy zaplecze do takiej obsługi, ponieważ nasza druga firma VocApp, prowadząca serwis Fiszkoteka.pl, specjalizuje się
w kursach językowych – mówi Tomasz. Jest przekonany, że PhotoAiD to projekt
z dużym potencjałem i paradoksalnie prezent od COVID-a. A plany na przyszłość? Stać się globalnym liderem na rynku zdjęć biometrycznych!

Właścicielem strony jest passport-photo.online, a serwis dostosowano do zasad RODO. Nie ma możliwości, by nasze portrety zostały wykorzystane do niecnych praktyk, bo administrator  nie przechowuje wgranych na serwer zdjęć bez wyraźnej zgody użytkownika. 

Kreator zdjęć do dowodów osobistych powstał w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) – programu “Bon na Innowacje”.

Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji segment klientów – zwolenników zdjęć elektronicznych – będzie się rozwijał. Bracia Młodzcy w dobie pandemii postanowili wyjść im naprzeciw.  

Do 31 marca 2021 r. zdjęcia do dokumentów na stronie www.photoaid.com/pl można zrobić za darmo. Pandemia trwa już wiele miesięcy, warto zerknąć czy przez ten czas nasz dowód, paszport, legitymacja szkolna nie straciły ważności. 

Czytaj dalej i komentuj


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

4 comments, 5

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
2
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 lat temu

A mój urząd miejski wymaga ode mnie odbioru dowodu z papierową wersja zdjęcia! Czy ktoś może mi powiedzieć czy to jest legalne?

Observator
Observator
Odpowiedź do  Jan
2 lat temu

Nie maja takiego prawa. Dopiero dzisiaj rząd przyjął projekt ustawy o dowodach osobistych. Zmiany mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 roku.

Observator
Observator
2 lat temu

Potwierdziły się informacje o tym co nas czeka w urzędach – rząd przyjął projekt ustawy o dowodach osobistych. Nie będziemy ich mogli już wyrabiać on line. Jeśli urzędy nadal będą funkcjonować w “reżimie pandemicznym”, będą spore kłopoty. #fotozkanapy #Młodzcy