Posłowie odkładają obrady, a chorzy czekają


Subksrybuj nas na Google News

„Taka ustawa jest potrzebna. Prezydent możliwie jak najszybciej ją podpisze, gdy trafi do niego” – powiedział Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Chodzi o ustawę, która umożliwi zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej na czas pandemii i nie tylko. W związku z tym projektem PiS dziś o godzinie 10 zbierze się Sejm na posiedzeniu nadzwyczajnym.

W związku z coraz większą liczbą zakażeń na COVID-19 dziś miało się odbyć posiedzenie Sejmu, by debatować nad ustawami, które mają na celu przeciwdziałać kryzysom, które pojawiają się na skutek pandemii w naszym kraju. Na zebraniu ma zabrać głos premier Mateusz Morawiecki w sprawie przygotowań państwa zważywszy na stale rosnącą liczbę chorych na koronawirusa.

Dobry Samarytanin na deskach Sejmu

Projekt nazywany jest ustawą „o dobrym Samarytaninie”. Oprócz zwolnienia z odpowiedzialności karnej lekarzy, którzy w imię walki z COVID-19 popełnią nieumyślny błąd, ustawa przewiduje również:

– 200% dodatku za walkę z COVID-19

– 100% wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji dla medyków

– możliwość pracy na kwarantannie za zgodą pracodawcy

Projekt zakłada wydłużenie okresu na wykupienie leków na receptę, które są tymczasowo niedostępne. Zapisy przewidują również przekazywanie wykazów przez samorządy medyczne na wniosek wojewody lub ministra zdrowia, osób wykonujące zawody medyczne, które mogą być powołane do pracy przy walce z epidemią. Do takiej walki skierowani mogą zostać również studenci kierunków medycznych oraz osoby posiadające wykształcenie medyczne, które ukończyły kształcenie w tym zawodzie w okresie ostatnich 5 lat. Doprecyzowane mają zostać również kwestie nakazu zasłaniania ust i nosa, tak aby nie występowały wątpliwości w ich interpretacji.

Chorzy czekają, posłom się nie spieszy

„Na wniosek Platformy Sejm większością głosów Sejm uznał, że obrady odłożymy do jutra ” – tak skomentował sprawę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Wniosek o odroczenie obrad Sejmu został przegłosowany, w głosowaniu nie wzięło udziału aż 27 posłów PiS.

Źródła: Onet.pl, Twitter.com, TVN24.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
2
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments