fbpx

Prezes PGNiG nagle zrezygnował ze stanowiska. Jacek Sasin za nim nie przepadał.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Jerzy Kwieciński z dniem dzisiejszym rezygnuje ze stanowiska prezesa zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Spółka w oświadczeniu ogłosiła, iż powodem odejścia są powody osobiste. Kwieciński piastował tę funkcję zaledwie 10 miesięcy.

Jerzy Kwieciński to doktor nauk technicznych, inżynier, przedsiębiorca i urzędnik państwowy. W latach 2005-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, natomiast w latach 2015-2018 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. Od 2018 przez rok był ministrem inwestycji i rozwoju. W 2019r. objął funkcję ministra finansów. Od stycznia bieżącego roku pełnił funkcję Prezesa PGNiG.

PGNiG jest największa korporacją w Polsce, która zajmuje się wydobywaniem ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także jego importem. Firma istnieje na rynku już od 38 lat. Skarb państwa posiada aż 71,88% udziałów w przedsiębiorstwie.

Powód odejścia nie do końca znany

Jerzy Kwieciński został mianowany na prezesa PGNiG z dniem 10 stycznia 2020r. Jego poprzednikiem był Piotr Woźniak, który pełnił tę funkcję do końca grudnia 2019r. Dzisiaj, Kwieciński złożył dymisję z końcem dnia 22 października 2020r. Jak informuje spółka:

„Pan Jerzy Kwieciński złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, z dniem 22 października 2020r.

Powodem decyzji pana Jerzego Kwiecińskiego o rezygnacji ze stanowiska Prezesa Zarządu PGNiG SA były sprawy osobiste. Pan Jerzy Kwieciński został powołany w skład Zarządu PGNiG SA VI kadencji z dniem 10 stycznia 2020 roku”

Kwieciński w rozmowie z PAP nie chciał komentować powodów swojej decyzji.

A co słychać w kuluarach?

Prezes postanowił podać się do dymisji w czasie kiedy PGNiG łączy swoje siły z innym gigantem jakim jest Orlen. Jak podaje Onet wizja Kwiecińskiego odnośnie fuzji tych przedsiębiorstw różniła się od wizji Daniela Obajtka – prezesa PKN Orlen.

Problem polegał na tym, że pozycja Obajtka jest dziś w obozie rządzącym o wiele silniejsza niż Kwiecińskiego.

Do grona krytyków Kwiecińskiego doszedł również Jacek Sasin – Minister Aktywów Państwowych.

„Parol na szefa gazowej firmy miał także zagiąć Janusz Kowalski, zastępca Sasina. Polityk Solidarnej Polski w latach 2016-2018 był wiceprezesem PGNiG. Zajmował się tam m.in. sporem z Gazpromem. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie uznał, że rosyjska firma musi zwrócić 1,5 mld dol. za sztucznie zawyżane ceny gazu.

Kowalski miał mieć pretensje do Kwiecińskiego, że ten po przyjściu do PGNiG zwolnił prawników, którzy przygotowali pozew i reprezentowali spółkę przeciw Gazpromowi. To jednak nie koniec. Wiceminister przygotował niedawno raport na temat aktywności szefów państwowych firm w mediach społecznościowych.”

Źródła: businessinsider.pl, onet.pl, twitter.com, wikipedia.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
2
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments