Joe Biden wystosował apel do UE – “Ameryka wraca do gry”


1 comment
Subksrybuj nas na Google News

Joe Biden zaapelował do władz w Brukseli o współpracę z nową administracją USA. “Dzięki współpracy demokracja może działać”.

Symboliczny koniec “ery Trumpa” w Europie

Ameryka wróciła. Braterstwo transatlantyckie wróciło.

Słowa Joe Bidena podczas wirtualnej konferencji z przedstawicielami UE

Nowy prezydent USA podkreśla chęć współpracy oraz odbudowy relacji transatlantyckich i wzmocnienia siły NATO. Biden zapowiada również twardy program rywalizacji z Chinami pod kryptonimem “Made in USA”, padły również pierwsze oskarżenia w stronę Rosji o próbę rozbicia sojuszu między Europą a USA.

“Ameryka wróciła”

Biden podczas swojego przemówienia na konferencji w Monachium (w tym roku konferencja odbyła się zdalnie z powodu pandemii). Prezydent USA mówił o wizji “powrotu Ameryki na swoje miejsce” jako lidera Zachodu i orędownika pokoju.

Jeszcze jako zwykły obywatel zapowiadałem kilka lat temu w Monachium, że Ameryka wróci i dotrzymałem słowa. Ameryka wróciła, partnerstwo transatlantyckie wróciło. Wiem, że ostatnie kilka lat nadwyrężyło nasze relacje. Ale zapewniam, że jesteśmy zdeterminowani, by konsultować się z wami, by znów zasłużyć na pozycję zaufanego lidera

Joe Biden podczas konferencji z Monachium

W przemówieniu Biden podkreślał, że Waszyngton będzie zaangażowany w sprawy Unii Europejskiej oraz podkreślił “niezachwianą wierność” postulatom  sojuszniczym wynikającym z artykułu V Traktatu Północnoatlantyckiego.

Wszyscy za jednego

Atak przeciwko jednemu jest atakiem przeciwko wszystkim

Joe Biden podczas konferencji z Monachium

Prezydent USA podczas konferencji w Monachium podkreślał, że świat “potrzebuje ingerencji” ponieważ znajduje się on w “punkcie krytycznym” i wojnie między zwolennikami demokracji i autorytaryzmu.

Demokratyczny postęp jest atakowany. Jesteśmy w kluczowym punkcie, jesteśmy w środku fundamentalnej debaty między tymi, którzy uważają, że autokracja jest najlepszą drogą na przyszłość oraz tymi, którzy twierdzą, że demokracja jest niezbędna. Musimy udowodnić, że demokracja to nie relikt historii.

Joe Biden podczas konferencji z Monachium

Chiny i Rosja przeciw demokracji

Biden w swoim wystąpieniu podkreślał również że do grona głównych “przeciwników demokracji” zaliczył Chiny oraz Rosję, mówił, że Zachód musi być przygotowany na długą rywalizację z Chinami.

Mówiąc o Rosji, Biden oskarżył Kremla o używanie m.in. korupcji i fake newsów, by rozbić sojusz transatlantycki.

Rosja robi to, bo łatwiej jest tyranizować państwa osobno, niż gdy są razem. Właśnie dlatego integralność terytorialna Ukrainy jest nieodzowna. 

Joe Biden podczas konferencji z Monachium

Choć rodzaje rywalizacji między Chinami a Rosją różnią się znacząco, prezydent USA podkreślał, że świat zachodni musi im stawić czoła razem i tylko jedność jest jego siłą. Podkreślał również że rywalizacja niekoniecznie musi oznaczać koniec współpracy – na co podał przykład pandemii SARS-2

Prezydent USA bierze udział w wirutalnym panelu wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
szczepienia ?????
szczepienia ?????
10 dni temu

kiedy będzie szczepiona grupa 65-70 ?????? moze przewidzeni do zagłady??panie morawiecki co pan na to????????????????????????