Ostatnie dni Trumpa – USA w Polsce na dłużej i koniec sankcji Tajwanu


1 comment, 1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Do końca kadencji Trumpa zostało dosłownie 250 godzin. Odchodzący prezydent nie próżnuje i na sam koniec swojej kadencji postanawia zaskoczyć wszystkich – USA oficjalnie zniosły sankcje nałożone na Tajwan jeszcze za czasów prezydenta Jimmiego Cartera w 1979 roku. Dzisiaj również odbyło się spotkanie sekretarza stanu Mike’a Pompeo i Ministra Spraw Wewnętrznych – Mariusza Błaszczaka, celem przedłużenia na kolejne 4 lata umowy wojskowej między oboma krajami.

Mike Pompeo – “Przepraszamy za lata dyskrymiacji”

Tajwan to tętniąca życiem demokracja i niezawodny partner Stanów Zjednoczonych, a mimo to Departament Stanu USA stworzył skomplikowane wewnętrzne restrykcje regulujące kontakty naszych dyplomatów, żołnierzy i innych urzędników z ich tajwańskimi odpowiednikami. Rząd USA podjął te działania jednostronnie, próbując usatysfakcjonować komunistyczny reżim w Pekinie. Nigdy więcej!

Mike Pompeo – z oficjalnego konta na Twitterze

Dzisiaj sekretarz stanu ogłosił, za poleceniem odchodzącego już prezydenta USA – Donalda J. Trumpa aby anulować wszystkie sankcje nałożone na Tajwan jeszcze za czasów prezydentury Jimmiego Cartera w końcówce lat 70.

Zniesienie sankcji zostało ustanowione na samym końcu prezydentury Trumpa. Zwycięstwo Bidena w wyborach prezydenckich w USA wywołało mocną niepewność wśród narodu Tajwanu którzy uważali że prezydentura Trumpa była najlepszą w historii jeśli chodzi o kontakty między oboma krajami.

Trump na sam koniec swojej prezydentury postanowił znieść sankcje wraz z poprawkami nałożone przez Jimmiego Cartera w 1979 – zerwanie stosunków dyplomatycznych z Republiką Tajwanu, za kadencji Billa Clintona w 1994 roku – sankcje ekologiczne, zakaz handlu dobrami pozyskanymi z nosorożców i tygrysów, dwie sankcje nałożone za prezydentury Georga W. Busha w kolejno, 2004 i 2006 roku, oraz ostatniej poprawki dodanej jeszcze za rządów Baracka Obamy w 2015 roku, dotyczącej zakazu wywieszania flagi Tajwanu w budynkach administracji USA oraz zakaz kontaktu z politykami z Tajwanu.

USA przedłużają umowę militarną z Polską na kolejne 4 lata

Wczoraj miało miejsce również krótkie spotkanie sekretarza stanu Mike’a Pompeo i Ministra Spraw Wewnętrznych – Mariusza Błaszczaka. Spotkanie służyło głównie podpisaniu rozszerzenia umowy na przebywanie wojsk amerykańskich w ramach “wschodniej flanki NATO” na lata 2021-2025.

Co oznacza że tym samym administracja żegnającego się już z urzędem prezydenta Trumpa upewniła się że Polska w ciągu pierwszej kadencji Bidena będzie pozostawała pod amerykańską strefą wpływu.

Pompeo pozostaje jednym z nielicznych ludzi Trumpa który trwał przy jego boku do końca obejmowania urzędu. Sam podkreśla że “jest dumny ze współpracy z prezydentem”.

Petru musi przeprosić Kaczyńskiego. Będzie składać apelacje

Zbigniew Stonoga zatrzymany. Grozi mu 15 lat więzienia!


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
europ
europ
15 dni temu

za zdradę kraju i narodu blaszczak powinien ponieść karę