Często przy pojawieniu się tematu rozwodowego należy mieć na uwadze naprawdę ogromną ilość czynników pobocznych. Jednym z nich jest kwestia obciążenia emocjonalnego dzieci. Jeżeli owocem Twojego związku małżeńskiego było właśnie dziecko, możesz być pewnym, że będzie ono niezwykle mocno przeżywać rozstanie rodziców. To zdecydowanie nie jest najprzyjemniejszy czy najłatwiejszy czas w życiu Twojej rodziny. Warto więc poznać sprawdzone sposoby na to, jak zminimalizować ryzyko występowania negatywnych konsekwencji w psychice dziecka. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym rozbijamy na czynniki pierwsze tego typu problem. Przeczytaj już teraz!
Angażowanie osób trzecich w rozwód rzadko kończy się dobrze
Jeżeli Twój rozwód nie odbywa się w sposób polubowny i wymaga rozstrzygania przez sąd kilku istotnych dla małżonków kwestii, możesz być pewnym angażowania w taki proces osób trzecich. I bardzo często kwestia Waszego rozstania będzie dotyczyła bezpośrednio dzieci. Zwłaszcza, jeżeli kością niezgody okazuje się być podział opieki nad dzieckiem i wyznaczenie wysokości alimentów. Dodatkowo potomkowie mogą być przesłuchiwani przez sąd. Chyba nie musimy wspominać tutaj, że tego typu doświadczenia z pewnością nie odbiją się pozytywnie na psychice małoletnich dzieci. Konsekwencje ich angażowania w trudne sprawy dla dorosłych mogą objawiać się nawet po wielu latach i często wymagają interwencji specjalistów. Tym bardziej, jeżeli po stronie rodziców dojdzie do podstawowych zaniedbań w zakresie poinformowania oraz uświadamiania dziecka o aktualnej sytuacji. Wasze pociechy muszą być odpowiednio przygotowane na nową rzeczywistość. Długie sądowe batalie z całą pewnością nie pomogą im w adaptacji w nowych warunkach życia. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się wsparcie ze strony najbliższych czy ze strony adwokatów. Na stronie www.rozwodznia.plznajdziesz dane kontaktowe do Kancelarii Adwokackiej Chojka, która od wielu lat skutecznie rozwiązuje podobne problemy. To właśnie tam możesz otrzymać najważniejsze informacje na temat tego, jak nie obciążać emocjonalnie dziecka lub w jaki sposób dojść do porozumienia i nie angażować pociechy w sprawy rozwodowe.
Podpowiadamy w jakich sytuacjach dziecko nie uczestniczy w sprawach rozwodowych
Jeżeli małżeństwo jest bezdzietne, problem rozwiązuje się sam. Natomiast jeśli owocem Waszego związku będzie posiadanie dzieci, naturalnie odegrają one ważną rolę w rozwodzie. Nie oznacza to jednak, że muszą być one przesłuchiwane przez sąd czy zaprowadzane na kolejne rozprawy, które zdają się nie mieć końca. Najlepszym sposobem na uniknięcie emocjonalnego obciążenia dziecka w trakcie prawnego zakończenia związku małżeńskiego jest wcześniejsze dogadanie się w kwestiach opieki czy alimentów. Mediacja stanowi również idealny sposób na zauważalne przyśpieszenie tych niewątpliwie trudnych chwil. Skuteczna ugoda pomiędzy małżonkami polega na przedsądowych negocjacjach oraz ustaleniu odpowiednich kwestii bez udziału sądu oraz osób trzecich na sprawach rozwodowych. Przygotowując taki scenariusz gwarantujesz dziecku odpowiednie środowisko, ale stronami korzystającymi na tego typu rozwiązaniach będziecie również Wy. Warto pamiętać, że w przypadku braku porozumienia całość sporu zostanie rozstrzygnięta przez osobę postronną w sądzie i z pewnością nie obędzie się bez wyciągania niewygodnych dowodów czy szczegółów pożycia intymnego.