Rząd zabezpiecza się przed odpowiedzialnością karną. 16 września sejm zapewni bezkarność nawet wstecz.


4 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 16 Września 2020r , zostanie rozpatrzona ustawa która zapewnia niekaranie osób które zrobiły przekręty pod płaszczykiem działań służbowych .

Cytat z projektu Ustawy.

po art. 10c dodaje się art. 10d w brzmieniu: „Art. 10d. Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione.”

Należy zauważyć, że zgodnie z obowiązującą w Kodeksie karnym zasadą, wyeksplikowaną w art. 4 §1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. –Kodeks karny (Dz. U. z 2019r. poz. 1950 i 2128 oraz z 2020 r. poz. 568, 875 i 1086), sąd stosuje ustawę obowiązującą w momencie orzekania, chyba że poprzednia ustawa jest względniejsza dla sprawcy. Nie pozostawia to wątpliwości, że proponowany przepis znajdzie zastosowanie do czynów popełnionych także przed wejściem w życie tego przepisu. Nie można uznać, że względniejsze dla sprawcy będą przepisy inne niż te, które wyłączają przestępność jego czynu, o ile w danej sprawie spełnione zostały stosowne przesłanki.

Czyli osoba która cokolwiek zrobiła przed uchwaleniem tej ustawy , a powie że robiła to dla interesu społecznego w celu zwalczania COVID-19 , uniknie kary więzienia lub innej.Posłowie PiS chcą wprowadzić do polskiego prawa przepis, który pozwoli… łamać prawo, jeśli przestępstwo służy walce z COVID-19. Do tego sprowadza się jeden z przepisów projektu nowelizacji ustawy „covidowej” zgłoszony w Sejmie przez partię władzy.

Prawo zadziała wstecz

Co ciekawe, posłowie chcą, by przepis dotyczył także czynów popełnionych przed jego wejście w życiu. Pod projektem podpisali się m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, rzeczniczka klubu PiS Anita Czerwińska, Marek Suski czy były minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W jednej z poprzednich wersji ustawy antykryzysowej znalazł się zapis, który pozwalał urzędnikom łamać prawo “w interesie społecznym”.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

4 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments