fbpx

Rząd zabezpiecza się przed wypłatą odszkodowań za obostrzenia?


3 Udostępnienia

Ostatnio sporo słychać o tym, że rządy nakładają obostrzenia związane z koronawirusem niezgodnie z obowiązującym prawem. Czy robią to umyślnie, aby nie płacić odszkodowań poszkodowanym restrykcjami obywatelom i firmom?

Przed kilkoma dniami sąd wydał postanowienie dotyczące odmowy wszczęcia śledztwa w sprawie przebywania grupy polityków PiS na Wawelu w kwietniu 2020 r. Politycy znaleźli się tam przy okazji rocznicy smoleńskiej pomimo obowiązywania pandemicznych zakazów zgromadzeń. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Ryszard Terlecki, Beata Szydło, Jadwiga Emilewicz, Andrzej Adamczyk i prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Sąd w postanowieniu orzekł, że politycy PiS nie złamali prawa, ponieważ zakazy zgromadzeń są niezgodne z konstytucją. Sędzia Joanna Makarska podała w uzasadnieniu:

Rozporządzenia wprowadzone 30 marca i 10 kwietnia 2020 (jak i kilka kolejnych) niezależnie od oceny ich zasadności łamały zasadę wyrażoną w art. 31 ust. 3 Konstytucji i jako takie nie mogły i nie mogą stanowić podstawy przypisania odpowiedzialności karnej. Wprowadzały one bowiem ograniczenia, formalnie umocowane (…) niemniej jednak z uwagi na ich charakter, tak mocno ingerujący w większość praw i wolności obywatelskich oraz ogólnopolski zasięg, wykraczały poza materię, która może być regulowana w rozporządzeniu. Jest już wiedzą powszechną, że obostrzenia wprowadzone tymi rozporządzeniami nie miały podstawy prawnej, stąd też ich nieprzestrzeganie nie może być z założenia uznane za czyn bezprawny.

Obostrzenia nielegalne także w Irlandii?

Podobna sprawa miała miejsce w październiku zeszłego roku w Irlandii. Linie lotnicze Ryanair zaskarżyły covidowe przepisy ograniczające przeloty międzynarodowe jako niezgodne z prawem i znacznie naruszające prawa linii lotniczej i jej pasażerów. W skardze przeciw irlandzkiemu rządowi linie lotnicze domagały się zniesienia nakazów i zakazów pandemicznych wprowadzony w lipcu 2020 r.

Irlandzki sąd w odpowiedzi na skargę Ryanair orzekł, że brak jest podstaw dla zaskarżenia wspomnianych ograniczeń, ponieważ mają one charakter doradczy i nie są obowiązkowe.

Rząd się zabezpiecza?

Czy w sprawach cywilnych dotyczących wypłat odszkodowań przez państwo, sądy też będą podnosić argument, że ograniczenia koronawirusowe były niezgodne z prawem? Czy będą orzekać, że poszkodowany nie musiał ich przestrzegać i w związku z tym odszkodowanie się nie należy? Pożyjemy, zobaczymy.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ