fbpx

Rzecznik Praw Obywatelskich #murem za Giertychem! Ta sprawa budzi niepokój, nie zostawię jej…


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wydał wczoraj wieczorem oświadczenie w sprawie zatrzymania mecenasa Romana Giertycha. “Okoliczności i styl zatrzymania mec. Romana Giertycha przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego muszą budzić najwyższy niepokój i wymagają wyjaśnień” – rozpoczął Bodnar.

Skandaliczne przeszukanie

Przypomnijmy, wczoraj Roman Giertych zasłabł w czasie przeszukania jego posiadłości w podwarszawskim Józefowie. Atmosfera była bardzo napięta. Mecenas nagle zasłabł i potrzebna była natychmiastowo karetka i szybki transport nieprzytomnego do szpitala.

Oświadczenie Bednara

“Jakie okoliczności uzasadniają takie, a nie inne postępowanie CBA wobec adwokata, który jest osobą publiczną, wykonywującą na co dzień swoją pracę, dostępną i nie odmawiającą współpracy z upoważnionymi organami państwa, tym bardziej, że – według doniesień mediów – prokuratura wskazuje na sprawę sprzed kilku lat” – pisze RPO w oświadczeniu.

Biuro Adama Bodnara “podejmowało już sprawy, w których zachowanie funkcjonariuszy państwowych w trakcie zatrzymania powodowało naruszenie godności lub zdrowia zatrzymanego. Czasami kończyło się wręcz tragicznie, jak choćby w przypadku zatrzymania Barbary Blidy. Dlatego i w tej sprawie będziemy domagać się wyjaśnień od właściwych organów państwa” – podkreślił.

“Jako Rzecznik Praw Obywatelskich, działający w ramach swoich uprawnień ustawowych, nie odnoszę się do powodów merytorycznych dotyczących zatrzymania, starając się nie wkraczać w kompetencje innych uprawnionych instytucji państwa, jednak mam obowiązek przypomnieć, że w świetle polskiego i europejskiego prawa, od momentu zatrzymania to państwo przejmuje pełną odpowiedzialność za zdrowie i stan zatrzymanego” – napisał Bodnar.

Jednocześnie w swoim oświadczeniu RPO życzy Giertychowi szybkiego powrotu do zdrowia. “Chciałem też zapewnić opinię publiczną, że Biuro RPO będzie uważnie monitorowało tę sprawę pod kątem zachowania wobec zatrzymanego obowiązujących przepisów prawa, ich godnego traktowania oraz przestrzegania praw człowieka oraz praw obywatelskich” – zapewnił.

Gorące komentarze

Po zatrzymaniu adwokata głos zabrała rzesza komentatorów, między innymi Donald Tusk i szef klubu KO w Senacie Marcin Bosacki.

“Możemy tylko się cieszyć, że ktoś taki jaki Adam Bodnar piastuje urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Liczymy na Pana” – pisze internautka.

źródło: polsatnews.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
3
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments