Samorządy: chcemy podwyżki subwencji oświatowej. MEN: już ją dostaliście.

Samorządy kontra MEN , znów poszło o kasę.


314
Subksrybuj nas na Google News

Od jesieni dla lokalnych włodarzy zaczną się ciężkie czasy. Trzeba będzie dopłacać do podwyżek nauczycieli, a dochody z PIT zaczną spadać. Czy skończy się to niebezpiecznym wzrostem długu?Zdaniem samorządowców w wielu gminach i powiatach może zabraknąć pieniędzy na wypłatę podwyższonych wynagrodzeń dla nauczycieli od 1 września 2020 r. W związku z tym postulują zwiększenie kwoty subwencji oświatowej przy okazji nowelizowania budżetu państwa. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski nie widzi jednak takiej potrzeby. Twierdzi, że przekazywana od stycznia 2020 r. kwota subwencji już tę podwyżkę uwzględnia i jednostki samorządu terytorialnego będą musiały sobie jakoś poradzić.

Subwencja oświatowa na 2020 r. wzrosła w porównaniu z 2019 r. niemal o 3 mld zł. W ramach tego wzrostu są także środki przeznaczone nie tylko na ubiegłoroczną podwyżkę wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli o 9,6 proc., ale także na wzrost wynagrodzeń od 1 września 2020 o 6 proc. – mówił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, podczas konferencji prasowej.

W ten sposób minister uciął rozbrzmiałą na nowo dyskusję na temat niewystarczających środków przekazywanych do samorządów na realizację zadań oświatowych w kontekście kolejnej podwyżki dla nauczycieli.

O tym problemie mówiono na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 3 czerwca, podczas którego przedstawiciele strony samorządowej zasygnalizowali, że w obecnej sytuacji wyraźnego obniżenia dochodów własnych wiele samorządów nie będzie stać na wypłacenie 6-proc. podwyżki dla nauczycieli od września. I zaproponowali ponowne wyliczenie kwoty subwencji na oświatę w ramach prac nowelizacyjnych nad budżetem państwa.

– Chcemy zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządu do wysokości, która pozwalałaby na zrealizowanie w pełni planowanych podwyżek dla nauczycieli, w tym również nauczycieli przedszkolnych od 1 września 2020 r. I Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich ma wyszacowaną lukę finansową, z podziałem na poszczególne kategorie jednostek samorządu terytorialnego, która wyniosła w 2019 r. 26 mld zł – stwierdził Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.  

Jak widać rząd nie uwzględnił niższych dochodów samorządów wynikłych z epidemii COVID-19 . I nic sobie nie robi z problemów w samorządach jeżeli chodzi o dofinansowanie samorządów w zakresie edukacji.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

314

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments