fbpx

Starzał i w konsekwencji śmierć białoruskiego demonstranta. Bloger NextaTV opublikował nagranie.


1 comment, 2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Białoruski bloger Nexta opublikował w sobotę w komunikatorze Telegram nagranie, które – jak napisał – przedstawia moment zabicia uczestnika protestu w Mińsku przez milicję.

“Moment zabicia przez policję Alaksandra Tarajkouskiego. Bohater podszedł do policji z podniesionymi rękami, a oni po prostu go zastrzelili, całkowicie bez powodu” – napisał bloger.

Na nagraniu widać funkcjonariuszy i idącego w ich stronę mężczyznę w białej koszulce. Na zatrzymanym kadrze widać wystrzał ze strony funkcjonariuszy. Po chwili mężczyzna pada na ziemię.

Mężczyzna zginął podczas rozpędzania w poniedziałek przez OMON protestu w Mińsku. W sobotę w białoruskiej stolicy odbył się jego pogrzeb.

Drugi materiał z tego samego zdarzenia opublikowała Associated Press

Associated Press pisze, że 34-letni Tarajkouski zginął w “budzących wątpliwości” okolicznościach. Partnerka ofiary Elena German powiedziała AP, że widziała jego ciało w piątek w kostnicy. Na jego rękach nie było urazów, miał otwór w klatce piersiowej, który według niej był raną postrzałową.

List gończy za blogerem

Białoruś wysłała list gończy za opozycjonistą Capkałą i blogerem @nexta_tv Nazwiska studiującego w Polsce blogera Sciapana Puciły i niedoszłego kandydata na prezydenta Białorusi Walera Capkały pojawiły się w bazie rosyjskiego MSW. Za Białorusinami wysłano międzynarodowy list gończy.

To było najlepsze źródło informacji, wykorzystywane nawet w mediach międzynarodowych

Sciapan Puciła, bloger NEXTA, to autor najpopularniejszego na Białorusi zajmującego się polityką kanału na YouTube oraz równie popularnego kanału w Telegramie. Wcześniej poszukiwała go jedynie białoruska milicja – za film dokumentalny o prezydencie Alaksandrze Łukaszence, który uznano za materiał ekstremistyczny.

Teraz MSW Białorusi oskarżyło 22-latka o organizację masowych zamieszek, którym towarzyszyła przemoc wobec jednostek, pogromy, podpalenia, niszczenie mienia i zbrojny opór. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

– To nie była niespodzianka, bo wczoraj pojawiła się informacja, że wysłano za mną list gończy na Białorusi. Ale nie bardzo się tym martwię, bo przebywam na terytorium zachodniego, demokratycznego państwa, gdzie mam status uchodźcy. Oczywiście, rozumiem, że mogę mieć problemy na granicy – powiedział bloger.

NEXTA mieszka i studiuje w Polsce. To syn dziennikarza sportowego Biełsatu i nasz były współpracownik – autor satyrycznego przeglądu wiadomości “Subiektyw”.

Od początku protestów na Białorusi zatrzymano też prawie 7 tysięcy demonstrantów. Setki osób były w aresztach torturowane. Medycy mówią o wielu ofiarach katowania za kratami.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
2
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
spacmen
spacmen
1 rok temu

Tylko czekać kiedy to samo będzie w naszym kraju…