fbpx

Szczepionka na malarię- jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Malaria to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Szczepionka wynaleziona przez naukowców z Oxfordu osiągnęła 75% skuteczności wymaganej przez Światową Organizację Zdrowia. To ogromny przełom w medycynie. Z powodu malarii każdego roku umiera 1,5-2,7 milionów ludzi.

Musimy pamiętać, że oprócz koronawirusa na świecie są też inne choroby zakaźne. Malaria, nazywana zimnicą lub dawniej febrą, jest tropikalną chorobą wywołaną przez pasożyty z rodzaju Plasmodium. Zarażenie następuje po ukąszeniu samicy komara. Pozornie nieszkodliwe ukucie, może być śmiertelne. Do zakażenia może również dojść podczas transfuzji krwi, stosowania zakażonych igieł oraz z matki na dziecko. W Europie odnotowuje się około 10.000 przypadków malarii rocznie. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci poniżej 5 roku życia.

W 2020r odnotowano około 1,8 miliona zgonów spowodowanych COVID-19. Na malarię rocznie umiera 1,5-2,7 milionów ludzi. Według WHO w 2020 r ze względu na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2, liczba ofiar malarii znacznie się zwiększyła. W 2019 roku na malarię zachorowało 229 mln osób na świecie. Szacujemy, że zachorowaniem na malarię zagrożony jest co drugi mieszkaniec świata. Można powiedzieć, że jest to przełom w medycynie. Szczepionka ma 77% skuteczności, a co najważniejsze nie wywołuje skutków ubocznych. Pomimo testowania wielu szczepionek przez lata, jest to pierwsza, która osiągnęła wymagany cel.

„Próby szczepionki przeciwko malarii rozpoczęły się w 2019 roku, na długo przed pojawieniem się koronawirusa – a zespół z Oxfordu opracował szczepionkę Covid (z AstraZeneca) na podstawie swoich badań nad malarią.”

mówi profesor Adrian Hill dyrektor Instytutu Jennera i profesor wakcynologii na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Podczas testów przeprowadzonych na 450 dzieciach w przedziale wiekowym od 5 do 17 miesięcy, w Burkina Faso, szczepionka została uznana za bezpieczną i uzyskała „wysoką skuteczność”. Badania wykazały, że po 12 miesiącach obserwacji szczepionka jest skuteczna w 77%. Aby potwierdzić odkrycia, w czterech krajach afrykańskich zostaną przeprowadzone badania z udziałem około 5000 dzieci w wieku od 5 miesięcy do 3 lat.

Halidou Tinto, profesor parazytologii i główny badacz w Jednostce Badań Klinicznych w Nanoro w Burkina Faso, powiedział, że wyniki były bardzo ekscytujące i wykazały bezprecedensowy poziom skuteczności.

„Z niecierpliwością czekamy na zbliżające się badania, aby zademonstrować dane na dużą skalę dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki, która jest bardzo potrzebna w tym regionie”.

komentował profesor Tinto

W 1898 r. naukowiec Ronald Ross odkrył pasożyta Plasmodium w żołądku komara rodzaju Anopheles. Za swoją przełomową pracę otrzymał w 1902 r. nagrodę Nobla. Rozwiązał on zagadkę związaną z malarią, która do tej pory uchodziła za całkowicie tajemniczą chorobę. W państwach członkowskich Unii Europejskiej malarię wyeliminowano już wiele lat temu. Niestety przewidywania o globalnym ociepleniu wskazują, że wraz ze zmianą temperatury, komar rodzaju Anopheles, mógłby z łatwością powrócić przynosząc ze sobą pasożyta malarii.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ