fbpx

Takiego “veta” Morawiecki się nie spodziewał. Parlament Europejski nie zgadza się na “rozwodnienie” praworządności przez Radę Europy.


2 comments, 39
Subksrybuj nas na Google News

Nie ma zgody Parlamentu Europejskiego na zbyt luźne potraktowanie powiązania wypłat funduszy europejskich dla członków UE, którzy nie przestrzegają zasad praworządności. Eksperci twierdzą że dziś Polska straciła około 50 miliardów złotych z funduszu odbudowy.

Europosłowie przyjęli dziś rezolucję (465 głosów za, 150 przeciw), która określa ich stanowisko negocjacyjne wobec pakietu finansowego ustalonego w tym tygodniu przez szczyt UE. Europosłowie wyrażają zadowolenie z ambitnych planów finansowania odbudowy po koronakryzysie, ale jednocześnie … „nie akceptują porozumienia politycznego” co do budżetu unijnego na lata 2021-27. – czytamy na portalu Deutsche Welle

Możliwe veto jeżeli nie będzie zmian

Zgodnie z unijnymi traktatami Parlament Europejski może powiedzieć wyłącznie „tak” albo „nie” (bez wprowadzania swych poprawek) w ostatecznym – planowanym na grudzień – głosowaniu nad budżetem siedmioletnim.

Jednak za pomocą groźby weta zamierza – podobnie jak było przy obecnej siedmiolatce budżetowej w 2013 r. – wymusić na przywódcach krajów UE pewne zmiany. Niektóre miałby dotyczyć tych elementów ugody ze szczytu, które nie są prawem czysto budżetowym.

Trwa spór o praworządność, automatyczne cięcia funduszy.

Parlament Europejski w swej rezolucji „głęboko ubolewa, że Rada Europejska znacznie osłabiła dążenie”, by w pakiecie finansowym „stanąć na straży praworządności, praw podstawowych i demokracji”. Europosłowie domagają się powrotu do oryginalnego projektu przepisów „fundusze za praworządność” z 2018 r., w którym decyzje Komisji Europejskiej o zawieszeniu czy nawet zredukowaniu funduszy wchodziłby w życie niemal automatycznie, bo do ich zawetowania np. Polska musiałby zebrać większość kwalifikowaną w Radzie UE, czyli głosy 15 z 27 krajów reprezentujących co najmniej 65 proc. ludności UE. Natomiast na szczycie z tego tygodnia uzgodniono, że to Komisja Europejska musiałaby zebrać większość kwalifikowaną dla swej sankcyjnej decyzji.

– Potrzebujemy jasnego harmonogramu prac nad mechanizmem praworządnościowym – – apelował bawarski chadek Manfred Weber w imieniu centroprawicowego klubu Europejskiej Partii Ludowej.

Duże straty w „sprawiedliwej transformacji”

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek, że Polska otrzyma około 125 mld euro dotacji z nowego pakietu finansowego (głównie polityki spójności i rolnej oraz Funduszu Odbudowy). Dokładne kalkulacje co do poszczególnych działów budżetowych nie zostały jeszcze opublikowane w Brukseli, ale wedle szacunków Zsolta Darvasa, eksperta brukselskiego ośrodka Bruegel,

Polska straciła łącznie ok. 11 mld euro dotacji z Funduszu Odbudowy (ma ok. 27 mld euro zamiast 38 mld euro) w negocjacjach między przedłożeniem propozycji Komisji Europejskiej w maju 2020 a zakończeniem szczytu UE.

Więcej na Deutsche Welle


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 comments, 39

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
2
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
2
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
19
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
11
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Feniks 44
Feniks 44
10 miesięcy temu

Takie rozwodnienie stanowiska sprawia, że kraje łamiące praworządność nadal będą to robić ! Tylko jasna regulacja może powstrzymać demolowanie prawa !!!

Paragraf.
Paragraf.
10 miesięcy temu

Polska straciła łącznie ok. 11 mld euro dotacji z Funduszu Odbudowy (ma ok. 27 mld euro zamiast 38 mld euro) w negocjacjach między przedłożeniem propozycji Komisji Europejskiej w maju 2020 a zakończeniem szczytu UE.