To koniec samorządów, jakie znamy? Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych domaga się zmian w prawie samorządowym


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory samorządowe w 2018 roku, jednak uzyskało większość jedynie w siedmiu sejmikach wojewódzkich. Wiele rad gmin oraz powiatów wciąż rządzonych jest przez partie opozycyjne lub lokalne komitety. Z kolei stanowiska prezydentów i burmistrzów większości miast przypadły samorządowcom niesprzyjającym obozowi Zjednoczonej Prawicy.

Zmiany w prawie samorządowym

Dokument zawiera także postulaty dotyczące zmian w prawie samorządowym, które zdaniem KR RIO należy wprowadzić. Jeden z nich dotyczy nowelizacji przepisów w tym kierunku, żeby gminy nie musiały same sobie płacić niektórych podatków lokalnych. Nie jest to nowość, ponieważ izby wnioskują o tę zmianę już od ośmiu lat.

Mowa o podatku od nieruchomości i podatku leśnym. Konieczna byłaby w tym przypadku zmiana przepisów ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym.

RIO akcentują również konieczność upoważnienia zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta) do dokonywania zmian w planie dochodów i wydatków budżetu JST – z innych powodów niż wymienione są w art. 28g ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Wskazują, że z art. 257 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych wynikają uprawnienia organu wykonawczego JST do dokonywania zmian w planie dochodów i wydatków budżetu. A mogą wystąpić sytuacje, kiedy wójt nie można czasowo sprawować swojego mandatu i wówczas jego zadania przechodzą na zastępcę.

Czy zmiana prawa finansowego ? Czy próba przejęcia samorządów przez PiS?

Czy propozycja Regionalnych Izb Obrachunkowych jest czysto techniczna , czy próba przejęcia pod płaszczykiem finansów samorządów przez partię rządzącą ? Wszelkie znaki na to wskazują , że szykuje się przejęcie samorządów przez PiS bez wyborów.

Zaczyna się długa i spektakularna wojna o samorząd terytorialny. Podział województwa mazowieckiego i ograniczenie samodzielności samorządów mogą być tylko początkiem.PiS, poobijany, ale jednak zwycięski, zagwarantował sobie trzy lata względnie spokojnych rządów. A to oznacza szansę forsowania głębokich reform, które mogą stać się zarzewiem nowych konfliktów. Zwłaszcza jeśli swoim zwyczajem ugrupowanie Kaczyńskiego będzie działać z zaskoczenia. W partii rządzącej wciąż panuje silny resentyment wobec lokalnych włodarzy w związku z rolą, jaką odegrali w storpedowaniu majowego terminu wyborów.

Nieprzekazanie spisów wyborców, mimo wyraźnego polecenia premiera wydanego Poczcie Polskiej, to nic innego jak wypowiedzenie posłuszeństwa państwu. Wszystkimi samorządowcami, którzy tych spisów nie wydali, powinna się teraz zająć prokuratura – mówi nam osoba z otoczenia Mateusza Morawieckiego.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
2
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments