Tragedia w wielkopolskim szpitalu: sześć razy odsyłano pacjentkę, która w końcu zmarła


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura, wewnętrzną kontrolę ma też przeprowadzić dyrekcja Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia.

Jak twierdzi rodzina, kobieta, matka trojga dzieci, w ostatnich dniach kilka razy odwiedziła wielkopolskie Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia i za każdym razem była odsyłana z receptą przepisywaną jej bez jakichkolwiek badań. Kiedy stan chorej był już taki, że nie była w stanie sama wsiąść do auta, jej bliscy wezwali karetkę, która przewiozła 35-latkę do szpitala w Ostrzeszowie. Jednak nad ranem 29 sierpnia kobieta zmarła.

Śledztwo w kierunku błędu lekarskiego

Rodzina powiadomiła prokuraturę. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler potwierdził informację o przyjętym zawiadomieniu w sprawie śmierci kobiety i poinformował, że „ciało zostało zabezpieczone do sekcji zwłok, zabezpieczono też dokumentację medyczną, planowane są także przesłuchania świadków, czyli rodziny zmarłej, jak i personelu szpitala”. Dodał, że śledztwo prowadzone jest w kierunku błędu lekarskiego, ale na razie nie wiadomo, czy faktycznie do niego doszło i czy zarzuty zostaną postawione konkretnej osobie.

Starosta chce wyjaśnień

Starosta ostrzeszowski Lech Janicki wydał w tej sprawie komunikat. „W związku z tragicznym zgonem, do jakiego doszło przez nieudzielenie osobie chorej odpowiedniej pomocy, informuję, że zobowiązałem prezesa Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia do niezwłocznego wszczęcia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego wszystkie okoliczności zdarzenia” – poinformował. Janicki zapowiedział, że spotka się w tej sprawie z kierownictwem szpitala oraz szefem rady nadzorczej, zwołał też konferencję prasową w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie. Starosta napisał, że „wyraża głębokie ubolewanie z powodu tego, co się stało”, i zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby wyjaśnić przyczyny tragedii.

Pechowy Ostrzeszów?

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi też śledztwo w sprawie śmierci innej pacjentki z Ostrzeszowa. 28-letnia kobieta w czwartym miesiącu ciąży zgłosiła się do tamtejszego szpitala z silnymi objawami duszności w pierwszych dniach sierpnia. Uznano jednak, że pacjentka wymaga opieki na oddziale intensywnej terapii, a tam takiego nie ma. Przez kilka godzin próbowano więc umieścić chorą w kolejnych placówkach, ale wszystkie odmawiały. Wśród tych, które nie zgodziły się przyjąć 28-latki, miał być oddział położniczo-ginekologiczny szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, szpital wojewódzki w Kaliszu i szpital ginekologiczny przy ul. Polnej w Poznaniu, który twierdził, że nie ma możliwości wykonania pełnej diagnostyki, i zażądał od lecznicy w Ostrzeszowie aktualnych badań na obecność koronawirusa. „Nie byliśmy w stanie ich dostarczyć. Pobraliśmy wymaz od chorej natychmiast po jej przyjęciu do szpitala, ale wynik – ujemny – otrzymaliśmy dopiero następnego dnia” – opowiada dyrektor placówki Marek Nowiński. 28-latkę zgodził się przyjąć szpital przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, ale lekarze bali się, że chora nie przeżyje podróży karetką, a helikopter nie mógł po nią polecieć ze względu na złe warunki atmosferyczne. Ostatecznie ciężarną skierowano na OIOM do Ostrowa Wielkopolskiego, kobieta zmarła jednak na podjeździe do budynku.

Minister: wszystko wyjaśnimy

O zdarzeniach w szpitalu w Ostrzeszowie rozmawiał z dyrektorem wielkopolskiego oddziału NFZ minister zdrowia Adam Niedzielski. „Będziemy wszystko sprawdzali i wyjaśniali. Jeśli potwierdzi się to, o czym słyszymy powszechnie, to, oczywiście, takiego standardu nie akceptuję. Będziemy przyłączali się, czy to do działań prokuratury, pomagając badać i weryfikować dokumentację medyczną, czy też używając narzędzi kontrolnych ministra zdrowia, czyli korpusu kontrolerskiego NFZ” – powiedział Niedzielski.

Dyrektor odwołany

Starosta Janicki poinformował , że w związku z serią tragicznych wydarzeń w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia i w ślad za licznymi skargami mieszkańców odwołał radę nadzorczą szpitala za brak właściwej kontroli. „Jednocześnie prezes placówki medycznej został zobowiązany do podjęcia czynności służbowych wobec dyrektora ds. medycznych Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, który zostanie odwołany ze stanowiska” – poinformował starosta.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments