fbpx

Twarde dowody na wybory kopertowe. Premier stanie przed Trybunałem Stanu?


12 comments, 2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

NIK dysponuje twardymi dowodami ws. wyborów kopertowych. Te dowody mogą pogrążyć premiera Mateusza Morawieckiego. Donosi Onet.pl

Wybory zorganizowane mimo naruszeń w prawie

Wybory prezydenckie z 2020 miały zostać zorganizowane w formie korespondencyjnej, cały pomysł miał zostać przepychany pod wielkim naciskiem ścisłego kierownictwa partii Kaczyńskiego. Z tą wiedzą izba Banasia nie robi absolutnie nic.

Według źródeł Onet.pl – udało im się dotrzeć do dokumentów Najwyższej Izby Kontroli bezpośrednio obciążających samego premiera RP, Mateusza Morawieckiego. Sprawa dotyczy chyba jednej z największych kompromitacji rządu PiS – nieudnaych wyborów kopertowych za 70 milionów z budżetu państwa.

W ciągu najbliższych dni możemy się spodziewać raportu NIK relacjonującego przebieg wyborów na urząd prezydenta RP z roku 2020. Mowa tu oczywiście o wyborach kopertowych.

Spór o wygląd raportu

Już tydzień temu “Gazeta Wyborcza” donosiła o problemach z przyjęciem ostatecznego kształtu raportu, który ma zostać opublikowany na dniach. Według “GW” w głosowaniu ostateczny projekt przyjęto zaledwie przewagą ośmiu głosów, w piętnastosobowej izbie spór toczył nawet Michał Banaś ze swoimi zastępcami –  Małgorzatą Motylow i Tadeuszem Dziubą. Którzy byli przeciwni publikacji jakichkolwiek informacji obciążających rząd Morawieckiego.

Problemy Morawieckiego

Z lektury dokumentów, do jakich dotarli dziennikarze “Onetu” wynika, że Izba posiada bardzo mocne dowody, które stawiają w naprawdę trudnym położeniu obecnego premiera RP – Mateusza Morawieckiego i szefa Kancelarii Premiera, Michała Dworczyka.

Najbardziej jednak może szokować, że w treści dokumentów pomijane są właśnie osoby premiera i szefa jego kancelarii a sam dokument skupia się głównie na osobach z niższych szczebli w tej hierarchii.

Negatywna analiza prawna

Zgodnie z opinią dyrektor Przybysz, w której posiadaniu jest serwis Onet.pl możemy wyczytać, że.:

  • „Istotne wątpliwości budzi podstawa prawna do wydania polecenia przeprowadzenia wyborów”;
  • … działania zmierzające do przeprowadzenia wyborów na Prezydenta RP w trybie korespondencyjnym – w szczególności wskazane we wniosku przygotowanie struktury organizacyjnej, zapewnienie niezbędnej infrastruktury oraz pozyskanie koniecznych zasobów kadrowych – nie są działaniami związanymi bezpośrednio ze zwalczaniem i zapobieganiem COVID-19. Brak jest bowiem bezpośredniego związku przyczynowo skutkowego pomiędzy organizacją głosowania korespondencyjnego, a rzeczywistym ograniczeniem liczby zachorowań”
  • „Reasumując, polecenia wydawane w trybie art.11 ust 2. (specustawy covidowej – redakcja Onet) mogą co do zasady dotyczyć realizacji działań o charakterze medycznym lub około-medycznym, nie zaś działań luźno związanych z zakresem przedmiotowej ustawy”.

Sprawa pogrąży Morawieckiego?

Kolejnym punktem szefowej KPRM jest wyliczanie potencjalnych konsekwencji dla rządu. Wydanie raportu w tym stanie może grozić rządowi Morawieckiego Trybunałem Stanu oraz upadkowi PiS.

“Należy wskazać na następujące istotne konsekwencje i rodzaje odpowiedzialności osoby sprawującej funkcję Prezesa Rady Ministrów w przypadku naruszenia prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem: odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu, przed parlamentem, odpowiedzialności karnej, cywilnej” – czytamy w dokumencie

Podsumowanie całości dokumentu, który posiada Onet.pl jest szokujące i nie zostawia na rządzie suchej nitki

„Brak podstaw do wydania przez Prezesa Rady Ministrów decyzji administracyjnej polecającej spółce Poczta Polska SA. przeprowadzenia de facto wyborów powszechnych na podstawie art. 11 ust. 2 specustawy”.

Póki co na pytania dotyczące organizacji wyborów kopertowych i sprawy raportu NIK nie odpowiedział ani sam premier, ani przedstawiciele prasowi Kancelarii Premiera. NIK również nie udziela żadnych informacji, dopóki raport nie ujrzy światła dziennego.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

12 comments, 2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
18 dni temu

wowowowow. no ostro. To co, teraz premier zwraca kaskę za wybory ktore sie nie odbyly?

szakalakabumbumbum
szakalakabumbumbum
18 dni temu

dowody dowodami ale co z tym teraz? beda jakies konsekwencje dla Morawieckiego za to?

szczery
szczery
18 dni temu

nie wiem czy mam się śmiać czy płakać? Może mi podpowiecie? jak ten człowiek nie pójdzie siedzieć za te 70 milionów to ja zwariuję. VATeusz extra ksywa…. mi by było wstyd trochę…

twardaglowa
twardaglowa
18 dni temu

te wybory to byl strzal w kolano od samego poczatku i nie mialo prawa sie to udac, za szybko, bez przemyslen, byle dzialac i kase w bloto wywalic. szkoda bo gospodarka przez covida pada, ludzie grosze licza na zycie a taki Morawiecki przyjdzie, reka machnie i ciach bańki znikaja

Oleczka1
Oleczka1
18 dni temu

Jestem pewna że sprawiedliwośc wkońcu zagości i Pan Mateusz i jego ekipa pójda za kratki. To się nazywa tupet turbo.

Sara@
Sara@
18 dni temu

Wszyscy wieszali psy na Sasina, a MM jest tu winowajca całego zamieszania! 70 baniek poszło do jego kieszeni….!

kiri
kiri
18 dni temu

świetnie kolejna wtopa naszego Premiera 70 banieczek wyrzucone, co na to Trybunał?

franek
franek
18 dni temu

Oby bo miał tyle ostrzeżeń, ekspertyz, dowodów, a lekką ręką zaprzepaścił tyle publicznych pieniędzy na Vatuszowe wybory, których nikt nie widział i to dosłownie.

kciuczek
kciuczek
16 dni temu

Powinien stanac po pierwsze dlatego ze jest winny a po drugie dlatego by pokazac ze w tym kraju nie ma przyzwolenia na roz*****e takiej kasy od tak sobie bez konsekwencji

karolek
karolek
11 dni temu

Nie ogarniam tego, przecież Vateusz ma doświadczenie w polityce, wiedział czym grozi ignorowanie ostrzeżeń ekspertów….a mimo to brnął dalej i to za hajs podatników

darek
darek
10 dni temu

A teraz zapraszamy Morawieckiego przed trybunał stanu, bo nie da się tego usprawiedliwić. Wiedział, że nic z tego nie wypali, to po co dalej próbował i zmarnował kasę publiczną

seledynek
seledynek
10 dni temu

Brawo premierze, tak zmarnować kasę to też trzeba umieć…..bo tego u nas jeszcze nie grali, by taka sumę przeznaczyć na wybory których nie było….brawo