USA-Chiny, Turcja-Grecja, Rosja-Ukraina. Świat nad krawędzią, może nie być powrotu.


2 comments, 1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

W sobotnim przemówieniu telewizyjnym prezydent Turcji Recep Erdogan, odnosząc się do sprawy słynnej świątyni, stwierdził, że prawdziwym powodem krytyki decyzji o przekształceniu Hagii Sophii z muzeum w meczet jest “sama obecność tureckiego narodu oraz muzułmanów w regionie”.

Choć Erdogan nie wymienił Grecji wprost, zrobił to wcześniej rzecznik tureckiego MSZ, który stwierdził, że Grecja “po raz kolejny okazała swoją wrogość wobec islamu i Turcji”, a sprawa świątyni jest jedynie pretekstem.

Ateny są najostrzejszym krytykiem posunięcia tureckich władz, m.in. ze względu na znaczenie byłej katedry dla prawosławia. W piątek, kiedy w nowo przekształconym meczecie odbyły się pierwsze od ponad 80 lat muzułmańskie modlitwy – w których brał udział sam Erdogan – w greckich cerkwiach zabiły dzwony na znak żałoby.

W sobotę na słowa tureckich władz grecka dyplomacja odpowiedziała własnym oświadczeniem, w którym stwierdziła, że “społeczność międzynarodowa XXI w. jest zdumiona, obserwując religijny i nacjonalistyczny fanatyzm” współczesnej Turcji. Jednocześnie resort potępił akcje palenia tureckich flag w Salonikach.

USA – Chiny na krawędzi.

wydarzenia ostatnich tygodni świadczą, że “przygotowywana jest scena pod nową erę konfrontacji, kształtowaną przez poglądy najbardziej jastrzębich głosów po obu stronach”.

Intensyfikację działań amerykańskich urzędników wymierzonych w Chiny wiąże się ze słabnącymi w roku wyborczym sondażami przywódcy USA Donalda Trumpa.

W Pekinie natomiast – rośnie “świadomość, że korzenie konfliktu sięgają głębiej”, a Stany Zjednoczone “nigdy nie zaakceptują rosnącej potęgi gospodarczej i militarnej (Chin) ani jego autorytarnego systemu politycznego”.

“Przywódca Chin Xi Jinping zaognił rywalizację, ignorując międzynarodowy niepokój związany z rosnącym autorytaryzmem (w ChRL), który ma na celu umocnienie władzy politycznej i rozprawienie się z podstawowymi wolnościami, od Sinciangu po Hongkong. W ten sposób Xi zaostrzył podejście Waszyngtonu, przyczyniając się do zderzenia, które – według niektórych w Chinach – będzie groźne dla interesów państwa.

Dyplomatyczna wymiana ciosów

W drugiej połowie lipca doszło do gwałtownego pogorszenia relacji amerykańsko-chińskich.

W piątek służby USA weszły do chińskiego konsulatu w Houston po opuszczeniu go przez chińskich dyplomatów. We wtorek amerykańskie władze dały Chińczykom trzy dni na wyjście z tej placówki.

W odpowiedzi na decyzję USA władze w Pekinie zażądały w piątek zamknięcia amerykańskiego konsulatu w mieście Chengdu w Syczuanie.

Dzień wcześniej premier Grecji Kyriakos Micotakis stwierdził, że przekształcenie muzeum w meczet jest “afrontem dla cywilizacji XXI w.”

Zbudowana w IV w. katedra była przez ponad 1000 lat najważniejszą świątynią cesarstwa wschodniorzymskiego. Po zdobyciu Konstantynopola przez imperium osmańskie w 1453 r. kościół został zmieniony w meczet, a w 1934 r. za sprawą modernizacyjnych reform Ataturka stał się muzeum.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 comments, 1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bubell
Bubell
3 miesięcy temu

lubie Was! ale ten tekst jest dziwny i jesli autor pomija wojne biologiczna covid 19 to mnie dziwi.

Andrzej Woszczyński
Andrzej Woszczyński
Odpowiedź do  Bubell
3 miesięcy temu

Szanowny Panie. Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie artykułu, nie wspominam o COVID-19 w artykule ponieważ zamiarem jest zwrócenie uwagi na konflikty dyplomatyczne.
Z Poważaniem
Andrzej Woszczyński
Autor -Reporter