USA-Chiny, Turcja-Grecja, Rosja-Ukraina. Świat nad krawędzią, może nie być powrotu.


2 comments, 1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

W sobotnim przemówieniu telewizyjnym prezydent Turcji Recep Erdogan, odnosząc się do sprawy słynnej świątyni, stwierdził, że prawdziwym powodem krytyki decyzji o przekształceniu Hagii Sophii z muzeum w meczet jest “sama obecność tureckiego narodu oraz muzułmanów w regionie”.

Choć Erdogan nie wymienił Grecji wprost, zrobił to wcześniej rzecznik tureckiego MSZ, który stwierdził, że Grecja “po raz kolejny okazała swoją wrogość wobec islamu i Turcji”, a sprawa świątyni jest jedynie pretekstem.

Ateny są najostrzejszym krytykiem posunięcia tureckich władz, m.in. ze względu na znaczenie byłej katedry dla prawosławia. W piątek, kiedy w nowo przekształconym meczecie odbyły się pierwsze od ponad 80 lat muzułmańskie modlitwy – w których brał udział sam Erdogan – w greckich cerkwiach zabiły dzwony na znak żałoby.

W sobotę na słowa tureckich władz grecka dyplomacja odpowiedziała własnym oświadczeniem, w którym stwierdziła, że “społeczność międzynarodowa XXI w. jest zdumiona, obserwując religijny i nacjonalistyczny fanatyzm” współczesnej Turcji. Jednocześnie resort potępił akcje palenia tureckich flag w Salonikach.

USA – Chiny na krawędzi.

wydarzenia ostatnich tygodni świadczą, że “przygotowywana jest scena pod nową erę konfrontacji, kształtowaną przez poglądy najbardziej jastrzębich głosów po obu stronach”.

Intensyfikację działań amerykańskich urzędników wymierzonych w Chiny wiąże się ze słabnącymi w roku wyborczym sondażami przywódcy USA Donalda Trumpa.

W Pekinie natomiast – rośnie “świadomość, że korzenie konfliktu sięgają głębiej”, a Stany Zjednoczone “nigdy nie zaakceptują rosnącej potęgi gospodarczej i militarnej (Chin) ani jego autorytarnego systemu politycznego”.

“Przywódca Chin Xi Jinping zaognił rywalizację, ignorując międzynarodowy niepokój związany z rosnącym autorytaryzmem (w ChRL), który ma na celu umocnienie władzy politycznej i rozprawienie się z podstawowymi wolnościami, od Sinciangu po Hongkong. W ten sposób Xi zaostrzył podejście Waszyngtonu, przyczyniając się do zderzenia, które – według niektórych w Chinach – będzie groźne dla interesów państwa.

Dyplomatyczna wymiana ciosów

W drugiej połowie lipca doszło do gwałtownego pogorszenia relacji amerykańsko-chińskich.

W piątek służby USA weszły do chińskiego konsulatu w Houston po opuszczeniu go przez chińskich dyplomatów. We wtorek amerykańskie władze dały Chińczykom trzy dni na wyjście z tej placówki.

W odpowiedzi na decyzję USA władze w Pekinie zażądały w piątek zamknięcia amerykańskiego konsulatu w mieście Chengdu w Syczuanie.

Dzień wcześniej premier Grecji Kyriakos Micotakis stwierdził, że przekształcenie muzeum w meczet jest “afrontem dla cywilizacji XXI w.”

Zbudowana w IV w. katedra była przez ponad 1000 lat najważniejszą świątynią cesarstwa wschodniorzymskiego. Po zdobyciu Konstantynopola przez imperium osmańskie w 1453 r. kościół został zmieniony w meczet, a w 1934 r. za sprawą modernizacyjnych reform Ataturka stał się muzeum.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 comments, 1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bubell
Bubell
20 dni temu

lubie Was! ale ten tekst jest dziwny i jesli autor pomija wojne biologiczna covid 19 to mnie dziwi.

Andrzej Woszczyński
Andrzej Woszczyński
Odpowiedź do  Bubell
20 dni temu

Szanowny Panie. Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie artykułu, nie wspominam o COVID-19 w artykule ponieważ zamiarem jest zwrócenie uwagi na konflikty dyplomatyczne.
Z Poważaniem
Andrzej Woszczyński
Autor -Reporter