W Krakowie nadal płoną miejskie dokumenty


2 comments, 1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Od soboty trwa pożar Archiwum Urzędu Miasta w Krakowie, w którym zostały zmagazynowane m.in. dokumenty przetargowe i faktury. Straż pożarna podejrzewa podpalenie.

W sobotę wieczorem wybuchł pożar w Archiwum Urzędu Miejskiego w Krakowie. Płoną dwie hale, w których zmagazynowane są dokumenty. System ostrzegania przeciwpożarowego zainstalowany w obiekcie zaalarmował o pożarze ok. godz. 20:30. Ogień pojawił się w czterech miejscach, dlatego strażacy nie wykluczają podpalenia.

W akcji gaśniczej biorą udział 24 zastępy straży pożarnej i 80 ratowników. Jeden z uczestników akcji źle się poczuł i został odtransportowany na SOR.

Sytuacja na miejscu jest bardzo trudna. Hale posiadają wąskie wejścia, a dokumenty są ciasno składowane. Strażacy używają specjalistycznego sprzętu, burzone są ściany i wykonywane specjalne otwory, aby oddymić magazyny i dokładnie zlokalizować ogień. Podjęta została też próba ugaszenia pożaru proszkiem.

Służby ratunkowe mają duże trudności z wynoszeniem ocalałych dokumentów. Wewnątrz hal, gdy magazyn normalnie funkcjonował, działał specjalny system mechanicznego transportowania. Po wyłączeniu prądu dokumenty należy wynosić ręcznie, co sprawia duże trudności. Składowane one są w położonym obok budynku administracyjnym i wywożone do innych, krakowskich obiektów magazynowych.

Piętra hal magazynowych zostały częściowo objęte pożarem, ale udało się je zabezpieczyć. Pożar nie zagraża także pobliskim budynkom.

W próbach opanowania pożaru archiwum miejskiego w Krakowie biorą udział oddziały straży pożarnej z powiatu krakowskiego, a także Myślenic, Brzeska, Nowego Sącza i Tarnowa.

W płonącym magazynie składowane są dokumenty ze wszystkich biur krakowskiego magistratu. Dariusz Nowak z urzędu miasta w Krakowie twierdzi, że nie ma tam dokumentów Urzędu Stanu Cywilnego. Znajdują się tam za to dokumenty przetargowe, faktury, rozliczenia i akta osobowe pracowników. Dokumenty te, mają co najmniej kilkadziesiąt lat.

Na razie nie wiadomo jakie dokumenty ocalały z pożaru i które dane uda się odzyskać. Nie wszystkie pozycje posiadają kopie i zostały cyfrowo zarchiwizowane.

Magazyn dokumentów rozliczeniowych krakowskiego urzędu podpalony?

Powtórzmy. Magazyn zawierał rozliczenia, faktury i dokumenty przetargowe oraz bardzo prawdopodobne jest podpalenie. Czy trzeba lepszego komentarza do tego wydarzenia?

Oczywiście strażakom życzymy szybkiego uporania się z ogniem i bezpiecznego powrotu do domu.

Czytaj dalej i komentuj


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 comments, 1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe kto?i
ciekawe kto?i
24 dni temu

czyżby ktoś zacierał ślady????

Hos
Hos
23 dni temu

Co niektórzy zacierają ręce ostrzą zęby na Krakowskie kamienice