Willa na Saskiej Kępie. Od Morawieckiego dla Cichanouskiej.


1 comment, 3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu Swiatłanie Cichanouskiej zabytkowej willi na Saskiej Kępie z przeznaczeniem na Dom Białoruski. Ma to być pomysł premiera na “tworzenie zalążków alternatywnej struktury rządu Białorusi w Polsce”.

Jej projektantem był słynny przedwojenny architekt Lucjan Korn Choć jej budowę rozpoczęto przed wojną, budynek ukończono w latach powojennych. Po zakończeniu budowy była rezydencją ambasadora Francji, od lat 60. XX wieku do 2015 mieszkał w niej ambasador Tunezji.Budynek ma 600 m kwadratowych powierzchni. w 2017 roku został wpisany na listę zabytków.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu budynku Swiatłanie Cichanouskiej, która w środę przyjedzie do Warszawy. W willi przy Krynicznej ma się znaleźć Dom Białoruski, który dotychczas ma swoje lokum w ciasnych pomieszczeniach przy Wiejskiej.

Jest już gotowy projekt uchwały w tej sprawie, podpisany przez Mateusza Morawieckiego. Szef rządu uzasadnia tę decyzję “koniecznością udzielenia natychmiastowego wsparcia niezależnym środowiskom białoruskim”.

“Rada Ministrów zobowiązuje szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów do realizacji niezbędnych działa zmierzających do przekazania na ptrzeby niezależnych środowisk białoruskich, nieruchomości w Warszawie, z przeznaczeniem na organizację ośrodka jednoczącego Białorusinów w Polsce oraz stanowiącego niezależne forum wymiany poglądów i informacji społecznych, politycznych, kulturalnych i oświatowych” – czytamy w projekcie.

Okres, w jakim Białorusini mieliby korzystać z willi, określony jest na co najmniej 10 lat.

Dom Białoruski, czyli “niezależna ambasada”. Tym zajmuje się organizacja

Jak czytamy na stronie Domu Białoruskiego, organizacja powstała “po wydarzeniach z 19 grudnia 2010 roku, kiedy tysiące Białorusinów wyszły na ulice Mińska, aby zaprotestować przeciw fałszerstwom wyborczym w swoim kraju.” Dom Białoruski ma “łączyć środowiska wielu organizacji opozycyjnych” i, jak piszą jego członkowie, z czasem stał się “niezależną ambasadą Białorusi”.

Czytaj także : Mateusz Morawiecki: Wzrost bezrobocia na poziomie 0%. “Nie ma się czym martwić, sytuacja opanowana”


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
2
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
europ
europ
14 dni temu

kto temu pisowskiemu naziście dał prawo dysponować mieniem narodowym